Ten nejlevnější všestranný lék: Vypitím rozpuštěné sody lze zahnat afty, pálení žáhy a mnohem víc

V domácnostech obvykle balíček jedlé sody vždy najdeme. Uplatní se totiž při pečení a vhodný je i na některé zdravotní problémy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jedlá soda neboli soda bikarbona je bílý prášek, který lze rozpustit ve vodě. Jeho pH je zásadité, čehož se využívá při překyselení žaludku v podobě pálení žáhy. Zde se jedlá soda jeví jako výborný prostředek na neutralizaci žaludečních šťáv. Lékař Stephen Joseph Meltzer, MD se ve své praxi věnuje nemocem žaludku, které mnohdy začínají právě pálením žáhy.

Uplatnění jedlé sody při zdravotních problémech

Pod označením jedlá soda se schovává hydrogenuhličitan sodný. Známe ho běžně z kypřicích prášků do těst a šumivých nápojů. Využívá se také pro neutralizaci při poleptání kyselinou a najdeme ho dokonce i jako obsah hasicících přístrojů. Naše tělo hydrogenuhličitan sodný vylučuje jako součást slizničního hlenu v žaludku. Kromě pálení žáhy má ale jedlá soda další přínosy pro náš organismus. Například může zklidnit afty.

S jedlou sodou na afty v ústech

Na vnitřní straně v ústní dutině se čas od času tvoří nepříjemné a bolestiví afty. Jedná se o drobné vřídky, které se náhle objeví a samovolně pak během jednoho až tří týdnů mizí. Jejich léčbu lze urychlit ústní vodou, která bude obsahovat právě jedlou sodu, která zmírňuje jejich bolestivost. Ústní vodu si můžete vyrobit sami v domácích podmínkách. Smícháte asi 2 g jedlé sody se 120 ml teplé vody a vzniklý roztok dobře promícháte. Pak jím stačí jednou denně vyplachovat ústa tak dlouho, až se afty zahojí.

Jedlá soda a cvičební výkon

Jedlou sodu si oblíbili zejména sportovci, kteří se věnují anaerobnímu cvičení. Při jejím používání podávají lepší výkon. Při cvičení s vysokou intenzitou zátěže produkují buňky ve svalech kyselinu mléčnou. Ta způsobuje bolest a pálení svalů, současně snižuje pH uvnitř buněk, což vede k únavě svalů. Protože má jedlá soda neutrální pH, může pomoct oddálit tvorbu kyseliny mléčné. To umožňuje intenzivní cvičení po delší dobu. Obvykle se doporučuje použít asi 300 mg jedlé sody na 1 kg tělesné hmotnosti jednu až dvě hodiny před samotným cvičením.

iZdroj fotografie: Pixabay
Při intenzivním cvičení se uvolňuje kyselina mléčná

Jedlá soda zklidňuje svědivé kousnutí od hmyzu

V létě na člověka ze všech stran útočí různý hmyz. Jedná se nejčastěji o komáry, kteří dokážou hodně potrápit. Jejich kousnutí svědí a je nepříjemné. Jedlá soda dokáže tyto pocity eliminovat. Stejně funguje i na bodnutí včelou, nebo když je pokožka spálená od slunce. Zde se uplatní zejména koupel s jedlou sodou, kterou si připravíte tak, že do vlažné lázně přidáte asi 220 až 440 g jedlé sody. Lze také připravit pastu z jedlé sody a vody, se kterou postižené místo na kůži potíráte.

Jedlá soda zpomaluje progresi onemocnění ledvin

Při chronickém onemocnění ledvin dochází k postupné ztrátě jejich funkcí. Ledviny jsou přitom životně důležitým orgánem, který odstraňuje z těla škodlivé a odpadní látky a toxiny. Některé studie naznačují, že hydrogenuhličitan sodný zlepšuje funkci ledvin a pomáhá zpomalit jejich chronické onemocnění. Před použitím jedlé sody je v tomto případě vhodné se poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Jedlá soda a léčba rakoviny

Jedlá soda dokáže zlepšit účinky chemoterapeutických léků používaných při chemoterapii během léčby rakoviny. Je to dáno tím, že prostředí je pak pro nádory méně kyselé, což jim příliš nesvědčí. Aktuální zkušenosti zatím vycházejí ze studií na zvířatech a je třeba ještě provést další studie, které by prokázaly účinky jedlé sody na lidech. Proto než se pustíte do samoléčby s jedlou sodou, poraďte se o tom s lékařem.

Jakým způsobem využíváte jedlou sodu vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články