Nikdy nejezte meloun večer – těsně před spaním. Narušíte tím důležité procesy v těle

K létu bezesporu patří sladký meloun s krásně červenou nebo žlutou dužinou. Skvěle osvěží v parném horku, a zároveň dodá i potřebnou tekutinu. Můžete si ho dát jako lehkou svačinu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když venku panují tropické teploty, hledá člověk možnost zchlazení. Kromě klimatizace ji nabídne třeba hezky šťavnatý meloun, jenž je prospěšný zejména pro činnost ledvin. Protože obsahuje hodně vody, dovede si poradit třeba i s nepříjemným úpalem. Lékař Christopher Oakley, MD léčí pacienty s bolestí hlavy. Ta může být i průvodním jevem letního přehřátí.

Co všechno meloun obsahuje

Vodní melouny jsou tvořeny ze 90 procent vodou a jejich hlavní výhodou je nízký obsah kalorií. Porce melounu o hmotnosti 100 g obsahuje jen 15 až 30 kcal. Jedná se tedy o zeleninu, kterou si může dopřát i ten, kdo je na cestě hubnutí. Melouny jsou zdrojem kyseliny listové, jablečné a citronové, železa a vápníku.

Přínos konzumace melounů pro lidské zdraví

O melounech můžeme říct, že jsou hodně močopudné. Vyplatí se je jíst těm osobám, které trpí na problémy s ledvinami, jako jsou například ledvinové kameny. V plodech najdeme i vitamíny A, vitamíny skupiny B a C. Díky tomu mají melouny blahodárný účinek na kardiovaskulární systém a jejich vláknina současně posiluje stěny střev a působí proti zácpě.  

iZdroj fotografie: Pixabay
Letní osvěžení v podobě zralého melounu

Melouny pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu a díky obsahu draslíku vyplavují toxiny usazené v ledvinách. Betakaroten má zase omlazující účinek na celý organismus. Při konzumaci melounu je třeba si dávat pozor na nevhodnou kombinaci s mléčnými výrobky a nejíst je raději na noc.

Proč nejíst meloun těsně před usnutím

Ve spánku se zpomalují fyziologické procesy včetně trávení. Když tedy sníte meloun chvíli před tím, než půjdete spát, bude zbytečně zatěžovat žaludek, který si přes noc neodpočine. Nechte si proto na jeho konzumaci časový rozestup alespoň tři hodiny. A nezapomeňte, že meloun obsahuje hodně vody. Když ho sníte před spaním, možná vás v noci bude častěji budit nucení na záchod.

Jakou kuchyňskou úpravu melounu máte nejraději?

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články