Překvapivé zdravotní benefity zeleného čaje: Jaké je doporučené denní množství pro dosažení kýžených výsledků?

Zelený čaj je dle odborníků všestranným lékem. Pomáhá proti úzkostem, zbaví vás přebytečného tuku, chrání vaše srdce a má mnoho dalších zdraví prospěšných vlastností.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zelený čaj je považován za jeden z nejzdravějších nápojů na světě. Jako nápoj je znám již téměř 5 000 let a v tradiční východní medicíně se používá i k léčbě mnoha neduhů. Nutriční specialista Kris Gunnars tvrdí, že pokud se chcete cítit lépe, zhubnout a snížit riziko chronických onemocnění, měli byste zařadit zelený čaj do svého každodenního života.

Zelený čaj zlepšuje mozkové funkce

Zelený čaj obsahuje známý stimulant kofein. Výzkumy soustavně ukazují, že kofein může zlepšit různé aspekty mozkových funkcí, včetně nálady, bdělosti, reakční doby a paměti. Kofein však není jedinou sloučeninou v zeleném čaji, která podporuje činnost mozku. Obsahuje také aminokyselinu L-theanin, která zvyšuje aktivitu inhibičního neurotransmiteru GABA, jenž má protiúzkostné účinky. Zvyšuje také hladinu dopaminu, takže se po pití zeleného čaje budete cítit šťastnější.

Výzkumy ukazují, že kombinace kofeinu a L-theaninu může mít obzvlášť silné účinky na zlepšení mozkových funkcí. Díky L-theaninu a malé dávce kofeinu vám zelený čaj může poskytnout mnohem mírnější, ale stabilnější povzbuzení než káva. Mnoho lidí uvádí, že ve srovnání s kávou nepociťují při pití zeleného čaje výkyvy energie a jsou také mnohem produktivnější.

Pití zeleného čaje vám pomůže zhubnout

Pokud se podíváte na seznam složek jakéhokoli doplňku pro spalování tuků, je pravděpodobné, že na něm zelený čaj bude. Důvodem je fakt, že zelený čaj zvýšit spalování tuků a zvýšit rychlost metabolismu. Několik studií také ukazuje, že zelený čaj může pomoci snížit množství tělesného tuku, zejména v oblasti břicha.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším způsobem, jak zelený čaj napomáhá hubnutí, je fakt, že kofein obsažený v zeleném čaji také může zlepšovat fyzickou výkonnost a vy můžete cvičit o něco déle a efektivněji. Dvě samostatné přehledové studie uvádějí, že kofein může zvýšit fyzickou výkonnost přibližně o 11-12 %.

Zelený čaj snižuje riziko srdečních onemocnění

Kardiovaskulární onemocnění, včetně srdečních chorob a mrtvice, jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Studie ukazují, že zelený čaj může snížit některé z hlavních rizikových faktorů těchto onemocnění, což zahrnuje mimo jiné snížení hladiny celkového cholesterolu a LDL (špatného) cholesterolu.

Zelený čaj také zvyšuje antioxidační kapacitu krve, což chrání LDL částice před oxidací, která je jednou z příčin srdečních onemocnění. Vzhledem k příznivému vlivu na rizikové faktory vás asi nepřekvapí, že lidé, kteří pijí zelený čaj, mají až o 31 % nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. 

Pití zeleného čaje chrání před rakovinou

Rakovina je způsobena nekontrolovaným růstem buněk. Je jednou z nejčastějších příčin úmrtí na světě. Výzkum ukázal, že oxidační poškození může vést k chronickému zánětu, který může vést k chronickým onemocněním, včetně rakoviny. Silné antioxidanty hojně obsažené v zeleném čaji tedy mohou pomoci chránit před oxidačním poškozením a potažmo i před rakovinou. Výzkumy spojují sloučeniny zeleného čaje se sníženým rizikem vzniku rakoviny:

  • Rakovina prsu: Komplexní přehled observačních studií zjistil, že ženy, které pily hodně zeleného čaje, měly přibližně o 20-30 % nižší riziko vzniku rakoviny prsu.
  • Rakovina prostaty: Bylo pozorováno, že muži, kteří pijí zelený čaj, mají nižší riziko pokročilé rakoviny prostaty.
  • Rakovina tlustého střeva a konečníku: Analýza 29 studií ukázala, že ti, kdo pijí zelený čaj, mají přibližně o 42 % nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Jaké je doporučené denní množství?

Co se týče doporučené denní dávky, tvrzení se mírně liší. Jisté ale je, že byste neměli přesáhnout objem 8 šálků za den, a to z důvodu obsahu kofeinu. Jeho vysoké množství v těle prohlubuje depresivní stavy, narušuje spánek a může způsobit žaludeční nevolnost či bolest hlavy. Většina zdrojů se ale shoduje, že ideální dávka se pohybuje mezi 3 a 5 šálky denně –⁠ v závislosti na druhu a množství použitého čaje, a také délce louhování.

Jaké další výhody byste na náš seznam přidali?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články