Kolébavá či nůžková chůze? Abnormalita může prozrazovat vážný zánět, infekci středního ucha i mozkovou obrnu

Abnormality chůze trvalejšího charakteru způsobují nejrůznější onemocnění. Ta mohou souviset s mozkem, nervovou soustavou nebo páteří.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V případě, že si zlomíte nohu nebo si vyvrknete kotník, ztíží to vaší chůzi na určitou dobu. Existují však také onemocnění, která způsobují abnormality chůze na dlouhou dobu, v některých případech na vždycky. Abnormality chůze mají tedy různé příčiny a mohou se také projevovat různými příznaky. Tématem zdravé chůze a jejích abnormalit se zabývá lékař William Morrison.

Co způsobuje poruchy chůze

Mezi nejčastější příčiny poruch chůze patří vrozené vady nebo artritida. Často jsou na vině již zmíněné zlomeniny, případně jiná zranění nohou. Poruchy chůze mohou souviset také s infekcí, která poškozuje tkáně v nohou nebo se zánětem šlach. Abnormality v chůzi mohou mít však původ také v psychických poruchách nebo v infekci vnitřního ucha. V neposlední řadě mohou být příčinou poruchy nervového systému, jako je mrtvice nebo dětská mozková obrna.

iZdroj fotografie: Unsplash

Abnormality chůze jsou běžně rozdělované do pěti skupin podle symptomů. Hnací chůze se vyznačuje shrbením. Tuto chůzi charakterizuje strnulý postoj. Člověk s tímto stavem má krk i hlavu vystrčenou dopředu. Nůžkovou chůzi poznáte tak, že osoba chodí s nohama mírně pokrčenými dovnitř. Spastická chůze je strnulá. Osoba s touto chůzí vleče při chůzi nohy. Kroková chůze se vyznačuje tím, že prsty nohou směřují dolů a škrábou o zem. Pokud se člověk při chůzi kolébá do stran, jde o kolébavou chůzi.

Diagnostika a léčba abnormalit

Lékař vás vyšetří po fyzické stránce a zkontroluje příznaky i anamnézu. Bude sledovat, jak chodíte, a provádět různé testy, při kterých zkontroluje nervy i svaly. Je možné, že vás pošle také na rentgen, aby vyloučil zlomené kosti. Případně může nařídit test, který zkontroluje, zda nemáte natržené šlachy a vazy. Podle typu problémů pak lékař navrhne léčbu. Abnormality způsobené traumatem se zlepší při hojení zranění. Pokud je na vině infekce, pravděpodobně dostanete antibiotika, případně antivirové léky.

Někdy jsou předepisované také fyzikální terapie, kdy se naučíte cviky určené k posílení svalů a nápravě chůze. Pokud jsou abnormality trvalého charakteru, pak můžete dostat pomocná zařízení. Jde nejen o klasické berle, které slouží také k rehabilitaci po zlomeninách, ale například o výztuhy nohou. Někteří lidé dostanou jako oporu chodítko, případně klasickou hůl. Záleží na tom, o jaký a jak závažný problém se jedná.

Prevence abnormalit chůze

Pokud jsou poruchy chůze dané geneticky, nemusí být možné jim předejít. Abnormalitám, které způsobí zranění se však vyhnout lze. Pokud se účastníte kontaktních sportů nebo extrémních aktivit, je vhodné využívat ochranné pomůcky. To platí například u fotbalu, ale také u cyklistiky nebo horolezectví. Vždy je ideální využít všech pomůcek, které jsou pro daný sport k dispozici.

iZdroj fotografie: Pexels

Vždycky můžete riziko poranění nohou a chodidel minimalizovat tím, že si nohy a chodidla budete chránit kolenními chrániči, případně výztuhami na kotníky. Vhodné je také chránit své nohy pevnou obuví. Nezapomínejte, že zranění si můžete přivodit i při obyčejné chůzi. Podle terénu proto volte vždy vhodné obutí. Do horského terénu jsou nejlepší trekingové kotníkové boty, které zajistí kotníky. A takřka vždy je dobré mít protiskluzovou podrážku.

S jakou abnormalitou chůze jste se již setkali?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články