Jak včas rozpoznat adenokarcinom žaludku | JakZdravě.cz

Přehlížené signály rakoviny žaludku stojí za častým úmrtím. Kdo je nejvíce ohroženou skupinou?

Rakovina žaludku je poměrně vzácná, avšak ve většině případů fatální. Její závažnost zvyšuje zejména obtížná diagnóza v časných stádiích onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Těžko rozpoznatelná rakovina žaludku se řadí mezi typy rakoviny, které mají vysokou smrtnost. Je to dáno zejména tím, že v raných stádiích onemocnění zůstává nediagnostikována. Často je odhalena až ve chvíli, kdy nádor metastázuje do jiných částí těla. Adenokarcinom žaludku je poté nádorové onemocnění žaludeční stěny a tvoří až 90 % všech karcinomů žaludku, říká odbornice na řízení ve veřejném zdravotnictví Christina Chun, MPH, která mj. dohlíží na spouštění klinických studií.
Vzácné, ale velmi nebezpečné onemocnění

Ve srovnání s jinými typy rakoviny je rakovina žaludku poměrně vzácná, avšak zároveň i o mnoho zákeřnější. Nemoc totiž (často) zůstává skrytá, protože ve svých raných stádiích nevyvolává žádné příznaky, a je diagnostikována až v momentě, kdy již metastázovala do jiných částí těla, což významně ztěžuje její léčbu(přežije asi 30 % nemocných). I přes obtížnost diagnózy a léčby je důležité nevzdávat se a udělat maximum pro to, abyste nemoc porazili.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Adenokarcinom žaludku se v organismu vyvíjí po mnoho let, tedy nevzniká a nerozvíjí se náhle a rychle. Celý vývoj vychází z buněk v horní části trávicí soustavy, které se staly rakovinnými. Tyto buňky se během několika let množí a vytváří nádor. Vznik rakovinných buněk je podporován tzv. rizikovými faktory, mezi které patří například žaludeční infekce, žaludeční vředy, lymfomy, nádory v jiných částech trávicího systému či žaludeční polypy.

Kdo je jí ohrožen a jaké mohou být příznaky

Mezi další rizikové faktory patří i věk či pohlaví. Rakovinou žaludku jsou více ohroženi muži a lidé starší 50 let. Dále jsou k jejímu rozvoji náchylnější kuřáci, lidé s rodinnou anamnézou (tedy někomu z jejich přímých příbuzných byla rakovina žaludku diagnostikována) a lidé z několika etnik. Riziková je také špatná životospráva (přespříliš masa a výrobků z něj, nadměrná konzumace soli či alkoholismus) a nedostatek pohybu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi typické příznaky rakoviny žaludku (v pozdějším stádiu) patří časté a silné pálení žáhy, nadýmání, náhlý úbytek hmotnosti a pocity sytosti, nevolnost, zvracení, krvavá stolice, únava, žloutenka a bolest žaludku, která se zhoršuje po jídle. Nemoc je diagnostikována na základě lékařského vyšetření – nejprve pohmatem, následně krevním rozborem. Pokud toto vyšetření ukáže podezření na rakovinu žaludku, následují přesnější testy, jako jsou endoskopie žaludku, biopsie, rentgenové a CT vyšetření.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba adenokarcinomu žaludku spočívá v jejím chirurgickém odstranění a následně v chemoterapiích, imunoterapiích (léčba s využitím léčiv) a radioterapiích. Kvůli případným metastázím se hlídají i játra, lymfatické uzliny, plíce či kosti pacienta. Chcete-li snížit riziko rozvoje tohoto onemocnění, nejprve zkuste vyloučit rizikové faktory, dbejte na zdravý pohyb, vyváženou stravu a nepodceňujte preventivní lékařské kontroly.

Je pro vás správná životospráva také důležitá?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů