Ztráta paměti, potíže s řečí, změny nálad: I takové jsou příznaky Alzheimerovy choroby

Diagnostikovat Alzheimerovu demenci může jedině lékař. Vy nebo váš blízký k němu ale musíte přijít včas. Tyto příznaky by vás měly donutit objednat se co nejdříve.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Alzheimerovu chorobu je nutné odhalit hned v zárodcích, aby se přistoupilo k včasné léčbě a co možná největšímu zpomalení postupu nemoci. Příznaky mohou být někdy nenápadné, hlavně pokud toto onemocnění považujete za přirozený důsledek stárnutí. Když ale budete vědět, na jaké signály se zaměřit, pomůže vám to Alzheimerovu demenci včas diagnostikovat.

Hlavní příznaky Alzheimerovy choroby

Podle webu Healthline mezi hlavní příznaky Alzheimerovy demence patří poruchy paměti, které zhoršují každodenní život. Nemocní mají výpadky paměti, které jim brání najít vhodná slova k pojmenování celkem běžných předmětů, ztrácí se na známých místech a často se mění i jejich chování, nálada a osobnost. Co je dříve bavilo, o to nejeví zájem. Naše redakce psala o testech, které zaberou chviličku a pomohou vám odhalit Alzheimerovu demenci.

Příznaky viditelné pouhým okem

Zhoršení kognitivních funkcí, které byly zmíněné výše, může být těžké rozpoznat. Proto je dobré zaměřit se na příznaky, které uvidíte na vlastní oči. Nemocní mají často tendence opakovat podivné činnosti, například otevírat a zavírat dvířka skřínky, bezcílně chodit tam a sem v domě nebo hledat předmět, který již našli. Toho si jistě všimnete. Web MedicalNewsToday dodává, že osoby s Alzheimerovou chorobou nosí stále stejné oblečení nebo se oblékají nevhodně.

Kromě toho, že může docházet k zanedbávání hygieny, což jistě také nepřehlédnete, si můžete na svých blízkých všimnout modřin. Když se zeptáte, kde k ní dotyčný přišel nebo kdy se mu to stalo, zřejmě si to nebude pamatovat. Všímejte si také jemné motoriky, protože bývá zhoršená do té míry, že nemocní mají problém udržet drobné předměty, například příbor při jídle.

Starší žena s rukou na čele přemýšlí, co zapomněla iZdroj fotografie: Freepik
Zapomínání, opakování netypických činností či problémy vyjádřit myšlenku mohou být příznaky demence.

Co uvidíte ve tváři?

Fyzické a emocionální projevy Alzheimerovy choroby lze pozorovat také ve tváři nemocného. Často si všimnete rychlého mrkání, častého mračení obočí, různých podivných grimas a vystrašených výrazů obličeje.

8 příznaků, které upozorňují na rozvíjející se demenci: Nenechte si sebrat nejšťastnější roky života

Hlavně jednejte včas

Když si všimnete u někoho ze seniorů ve vaší rodině některých příznaků, neváhejte se poradit s lékařem. Nejlepší je nechat nemocného zkontrolovat a vyšetřit odborníkem, protože jedině tak se nemoc odhalí včas a je možné ji maximálně brzdit a nemocného podporovat v soběstačnosti. Lidé mají tendenci si ničit mozek špatnými návyky, jak si můžete přečíst na JakZdravě. Zkuste se jich v rámci prevence vyvarovat.

Jaké jsou vaše zkušenosti s Alzheimerovou demencí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články