Astmatem trpí v Česku přes 1 000 000 lidí, celá pětina o tom nemá ponětí. Jak předcházet hrozivým záchvatům?

Astma je stav, při kterém se vaše dýchací cesty zužují a otékají. Může být produkovaný hlen. V důsledku se ztíží dýchaní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Astmatický záchvat vyvolává kašel nebo sípání a dušnost. Bohužel ho nelze vyléčit, ale příznaky lze kontrolovat. Pokud máte astma, musíte dělat vše proto, abyste snížili spouštěče astmatu na minimum. Je důležité vědět, co kašel i dušnost způsobuje a poté dodržovat kroky, které můžete podniknout, abyste zabránili záchvatu. V první řadě je třeba identifikovat spouštěče záchvatu. Astmatem se zabývá Renee Alli.

Co může spustit záchvat

Astmatický záchvat může spustit znečištěné ovzduší, alergie, ale také studený vzduch nebo virus nachlazení či chřipky. Dalšími spouštěči jsou cvičení, vůně, kouř nebo sinusitida. Své spouštěcí příznaky je třeba pozorovat několik týdnů a ideálně si je zapisovat. Poté můžete podniknout kroky, abyste se daným spouštěčům vyhnuli. V případě, že vám záchvat vyvolává cvičení, je vhodné si trénink naplánovat do vlhkého či chladnějšího prostředí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samozřejmě je důležité se řídit radami svého lékaře. Jestliže máte alergii, která vyvolává astma, je logické se vyhýbat alergenům. Může jít o pyl, plíseň, částečky kůže, ale také srst domácích zvířat. Pokud můžete mít tyto alergeny doma, je vhodné pořídit filtraci vzduchu, která vás zbaví těchto spouštěčů. Poradí si s plísněmi, pyly, roztoči i jinými alergeny. Bohužel filtrace většinou nezvládnou vzduch vyčistit od kouře. V případě suchého prostředí je dobré pořídit i zvlhčovače.

Zabraňte nachlazení

V případě, že trpíte astmatem dělejte vše proto, abyste se vyhnuli nachlazení. V zimním období a v době, kdy jste v kontaktu s nachlazenými dodržujte zvýšenou hygienu. Myjte si ruce a používejte i dezinfekci. Dobré je také nechat se každý rok očkovat proti chřipce a v dnešní době také proti covidu. Pro dospělé je dobrá také injekce proti zápalu plic. Zvažte také očkování proti alergii na imunoterapii. Tyto injekce obsahují malé množství alergenů, které mohou vyvolat astma.

Cílem imunoterapie je změnit reakci vašeho imunitního systému tak, aby byl časem méně citlivý na tyto spouštěče. Vhodné je také užívat preventivní léky proti astmatickému záchvatu jako jsou inhalační kortikosteroidy. Ty působí jako přirozené hormony a blokují zánět. Dále může jít o modifikátory leukotrinů, které blokují tvorbu leukotrienů. Tedy látek, které uvolňují bílé krvinky a účastní se zánětu. Vhodné je také s lékařem vypracovat vlastní akční plán pro astma.

Jak se vypořádáváte s astmatem vy?

Zdroj: Healthline, Webmd

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články