Bílá moruše a její zdravotní výhody | JakZdravě.cz

Používá se k prevenci rakoviny, zmírnění cukrovky a vysokého krevního tlaku. Přesto zůstává pro mnohé tajemstvím

Moruše bílá, jak se strom nazývá, je spojována s mnoha přínosy pro zdraví. V přírodní medicíně se používá již dlouho a její obsah živin je více než působivý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Moruše bílá, nebo také morušovník, se dá vědecky nazvat jako Morus alba a je to druh stromu, který pochází z určitých oblastí Číny a Indie. Strom má dlouhé listy, květy a plody v podobě malých bobulí. Jejich barva závisí na tom, jaký druh konkrétně pěstujete a mohou se pohybovat od bílé, přes růžovou až po fialovou. První případ se týká dnešního článku. Protože je to právě bílá moruše, která se dnes pěstuje po celém světě.
Má vysoký obsah živin a lahodnou chuť

Plody mají sladkou chuť a v kuchyni je můžete použít podobně jako maliny či ostružiny, jen počítejte s tím, že jejich chuť je o něco sladší. Dají se využít také k výrobě domácích džusů, čajů, džemů, zmrzliny, marmelád či koláčů. Dále se z nich vyrábějí doplňky stravy v tekuté podobě či kapslích, které jsou dnes dostupné i v Česku. Obsahují totiž vysoké množství železa, vlákniny a vitamínu C. V čem je ale konzumace moruše bílé výhodná pro naše tělo?

Může zpomalit růst rakovinných buněk

Bílá moruše je bohatá na antioxidanty jako jsou flavonoidy, alkaloidy a fenolické kyseliny. Ty jsou známé pro svou schopnost bojovat proti rakovině. Byla tedy provedena studie na zvířatech a u myší se přišlo na to, že aplikace sloučenin z bílé moruše snížilo růst buněk rakoviny prsu. Další studie podobně zjistily, že tento extrakt zabraňoval šíření a dělení škodlivých buněk.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Bylo dokonce zjištěno, že může být účinný i proti rakovině děložního čípku a tlustého střeva. Je ovšem nutno brát v úvahu, že všechny testy proběhly čistě s extraktem, který byl z moruše vyjmutý. Je tedy zapotřebí více studií, které by ukázaly, jestli budou výsledky stejné i u konzumace doplňků stravy.

Dokáže snižovat hladinu škodlivého cholesterolu

Jsou zde výzkumy, které naznačují, že bílá moruše nejen snižuje hladinu cholesterolu, ale také zlepšuje celkové zdraví srdce. V jedné takové studii snížil čaj z jejích listů hladinu LDL (škodlivý cholesterol). Přesto jsou opět potřeba další testy, aby se zjistilo, jak by ovlivnila cholesterol u lidí.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomáhá zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi

Konečně je zde studie, která byla provedena i na lidech. Konzumace jednoho gramu extraktu z listů třikrát denně po dobu tří měsíců významně snížila, oproti kontrolní skupině, hladinu cukru po jídle. V jiné studii bylo dokázáno, že po dvanácti týdnech užívání se zlepšila celková cirkulace cukru v krvi.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů