Změny na nehtech, u kterých je potřeba okamžitě zpozornět. Častokrát totiž dokáží ohladit závažné onemocnění

Pokud si všimnete změn na nehtech, ať už se jedná o změny v barvě či tvaru, měli byste je konzultovat s lékařem. Mohou totiž značit onemocnění vyžadující léčbu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

U mnoha zdravých dospělých se mohou někdy v průběhu života objevit na nehtech bílé skvrny. Jak vysvětluje zdravotní sestra Cynthia Cobb, DNP, jejich výskyt obvykle není známkou závažného zdravotního stavu, v některých případech však může značit onemocnění. Je proto vhodné jim věnovat pozornost a případně je konzultovat s lékařem.

Leukonychie

Nejčastější příčinou bílých skvrn na nehtech, nazývaných leukonychie, je poranění nehtové matrix. K těmto poraněním může dojít při skřípnutí nebo úderu do nehtu. Za neobvyklé skvrny na nehtech však může být zodpovědných několik dalších příčin. Chorobné změny na nehtech jsou často způsobeny narušeným růstem buněk v nehtovém lůžku nebo procesy v nehtové ploténce. Jinými slovy, pokud vaše nehty změní tvar či barvu, může to znamenat, že jste nemocní.

Sarkoidóza

Bílé skvrny může vyvolat také mýdlo, bradavice nebo lupénka a ekzém. Mohou však být i jedním z příznaků sarkoidózy, onemocnění, které začíná před 40. rokem života a postihuje dvakrát více žen než mužů. Proto se vždy raději poraďte se svým lékařem.

Problémy se štítnou žlázou

Výrazné bílé skvrny na nehtech mohou také značit problémem se štítnou žlázou, která reguluje metabolismus těla. Obvyklými příznaky jsou únava, slabost, náladovost a bolesti v těle. Tyto příznaky vyžadují léčbu, aby se nestaly chronickými.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Méně závažné příčiny bílých skvrn na nehtech

Pokud se na nehtech objeví bílé skvrny, neznamená to automaticky, že trpíte nějakým vážným onemocněním. Některé příčiny jsou méně závažné a až na výjimky snadno řešitelné:

Nedostatek vitamínů

Bílé skvrny může způsobit i nedostatek některých vitamínů a minerálů. Nejčastěji se jedná o nedostatek vápníku a zinku.

Alergická reakce

Alergie na lak na nehty, lesk, tužidlo nebo odlakovač může také způsobit bílé skvrny na nehtech. I chemikálie používané při aplikaci a odstraňování akrylových nebo gelových nehtů mohou nehty poškodit a způsobit bílé skvrny.

Plísně

Na nehtech na nohou se může objevit běžná plíseň nehtů zvaná bílá povrchová onychomykóza. Prvním příznakem infekce může být několik malých bílých teček na nehtech. Infekce se může rozrůstat a rozšířit do nehtového lůžka. Nehty na nohou se mohou jevit jako šupinaté a poté zhrubnout a zkřehnout, je proto potřeba plísně léčit.

Genetika

Pravá leukonychie může být dědičným onemocněním, ale je velmi vzácná. Je způsobena genovou mutací, kterou může jeden nebo oba rodiče předat dítěti. U lidí, kteří se narodili s pravou leukonychií způsobenou dědičným problémem, se obvykle vyskytuje celková leukonychie a zcela bílé nehty se projeví při narození nebo v raném dětství.

Za jakých okolností konzultujete změny na nehtech s lékařem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články