Rychlá úleva od bolesti hlavy bez zbytečné chemie: 4 tipy včetně cvičení, které se dá zvládnout i v práci

Příliš starostí může stát za vznikem bolestí hlavy. Na vině bývá i citlivost vůči změně počasí. Je dobré se naučit, jak jednoduchými prostředky bolest potlačit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešním světě, který je všechno jiné než klidný a pohodový, spousta lidí trpí nepříjemnými bolestmi hlavy, které je dokážou sužovat téměř každý den. Kromě migrény jsou to i tenzní bolesti hlavy, kvůli kterým je život méně veselý. Neuroložka Anne Damian Yacoub, MD se zabývá chronickými bolestmi hlavy a jejich léčbou. Kromě tradičních léčiv je možné využít i ověřené triky, které bolest dokážou zvládnout.

Každá bolest snižuje kvalitu života

Bolest hlavy je velmi nepříjemná a člověka značně omezuje. Řeč je především o migréně, která kolikrát donutí pacienta zůstat doma v klidu, protože to jediné u něho zabírá. Migréna má také na svém kontě velkou spotřebu ibuprofenu a jiných bolest potlačujících léků. Určitě stojí za to vyzkoušet některé způsoby, které bolest hlavy eliminují, a tím také omezují konzumaci léčiv. V některých případech dochází k úlevě už po pár minutách.

Masážní terapií proti bolesti hlavy

Velmi často dochází k bolesti hlavy z důvodu strnulosti svalů v oblasti krční páteře. K té dochází v důsledku stresu, kdy člověk tyto svaly podvědomě stále zatíná, i ze špatného držení těla. Nápomocná zde může být masážní terapie, jež dokáže zmírnit svalové napětí, a tím omezit i bolest. Nejlépe je vyhledat odborníka, který se masážím věnuje. Stačí opravdu dobrý masér, který vaše svaly rukama prohněte a vy se hned budete cítit lépe.  

iZdroj fotografie: Pixabay
Pilulky bývají první volbou při bolesti hlavy

Jak mohou pomoci studené nebo teplé zábaly

Pokud je příčinou bolesti hlavy svalové napětí, ulevit od nich dokážou zábaly, a to studené i teplé. Lze si je udělat i doma z běžně dostupných prostředků. Na studený zábal použijete led, který dáte do sáčku a ten obalíte třeba kapesníkem, abyste nepoškodili pokožku. Takto vytvořený balíček se přikládá na místo, které nejvíce bolí, a to na dobu maximálně 10 minut. Na teplý zábal lze využít nevařenou rýži, kterou dáte do látkového pytlíku (třeba povlak na polštář), ten pak po 2 minuty ohřejete v mikrovlnné troubě a přiložíte na čelo nebo na temeno hlavy.

Pomáhá i aromaterapie

Víte, že některé vůně dokážou léčit bolest hlavy? Určitě využijte aromaterapii. Vhodné esence jsou k dostání v drogeriích nebo obchodech se zdravou výživou. Ideální je extrakt z máty peprné, eukalyptu nebo levandule, které přinášejí uklidnění. K aromaterapii využijte aromalampy. Jejich součástí je miska na vodu, do které nakapete několik kapek oleje.

iZdroj fotografie: Pixabay
Při bolesti hlavy pomáhá relaxační dýchání

Dechová cvičení jako prostředek proti bolesti hlavy

Když selže obklad i aromaterapie, pak můžete vyzkoušet dechová cvičení, která pomáhají se soustředit a uvolnit svaly. Je třeba si najít klidné místo, zde se posadit na židli (klidně i v kanceláři) a pomalu se nadechnout po dobu 5 sekund a stejnou dobu klidně vydechovat. Toto relaxační cvičení přispívá k navození pohody, díky níž nebudou svaly tak napnuté.

Nezapomínejte na dostatek tekutin

Někdy může bolet hlavy vznikat z prostého důvodu, a to když zapomenete doplňovat pravidelně tekutiny. Pak se přihlásí bolesti, která dávají najevo, že je třeba začít jednat. Vhodné je doplnit chybějící tekutiny obyčejnou vodou. K bolesti hlavy přispívá i přílišná konzumace kávy a kolových nápojů, která vede k dehydrataci.

Jak proti bolesti hlavy bojujete vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články