Rychlá úleva od bolesti hlavy bez zbytečné chemie: 4 tipy včetně cvičení, které se dá zvládnout i v práci

Příliš starostí může stát za vznikem bolestí hlavy. Na vině bývá i citlivost vůči změně počasí. Je dobré se naučit, jak jednoduchými prostředky bolest potlačit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešním světě, který je všechno jiné než klidný a pohodový, spousta lidí trpí nepříjemnými bolestmi hlavy, které je dokážou sužovat téměř každý den. Kromě migrény jsou to i tenzní bolesti hlavy, kvůli kterým je život méně veselý. Neuroložka Anne Damian Yacoub, MD se zabývá chronickými bolestmi hlavy a jejich léčbou. Kromě tradičních léčiv je možné využít i ověřené triky, které bolest dokážou zvládnout.

Každá bolest snižuje kvalitu života

Bolest hlavy je velmi nepříjemná a člověka značně omezuje. Řeč je především o migréně, která kolikrát donutí pacienta zůstat doma v klidu, protože to jediné u něho zabírá. Migréna má také na svém kontě velkou spotřebu ibuprofenu a jiných bolest potlačujících léků. Určitě stojí za to vyzkoušet některé způsoby, které bolest hlavy eliminují, a tím také omezují konzumaci léčiv. V některých případech dochází k úlevě už po pár minutách.

Masážní terapií proti bolesti hlavy

Velmi často dochází k bolesti hlavy z důvodu strnulosti svalů v oblasti krční páteře. K té dochází v důsledku stresu, kdy člověk tyto svaly podvědomě stále zatíná, i ze špatného držení těla. Nápomocná zde může být masážní terapie, jež dokáže zmírnit svalové napětí, a tím omezit i bolest. Nejlépe je vyhledat odborníka, který se masážím věnuje. Stačí opravdu dobrý masér, který vaše svaly rukama prohněte a vy se hned budete cítit lépe.  

iZdroj fotografie: Pixabay
Pilulky bývají první volbou při bolesti hlavy

Jak mohou pomoci studené nebo teplé zábaly

Pokud je příčinou bolesti hlavy svalové napětí, ulevit od nich dokážou zábaly, a to studené i teplé. Lze si je udělat i doma z běžně dostupných prostředků. Na studený zábal použijete led, který dáte do sáčku a ten obalíte třeba kapesníkem, abyste nepoškodili pokožku. Takto vytvořený balíček se přikládá na místo, které nejvíce bolí, a to na dobu maximálně 10 minut. Na teplý zábal lze využít nevařenou rýži, kterou dáte do látkového pytlíku (třeba povlak na polštář), ten pak po 2 minuty ohřejete v mikrovlnné troubě a přiložíte na čelo nebo na temeno hlavy.

Pomáhá i aromaterapie

Víte, že některé vůně dokážou léčit bolest hlavy? Určitě využijte aromaterapii. Vhodné esence jsou k dostání v drogeriích nebo obchodech se zdravou výživou. Ideální je extrakt z máty peprné, eukalyptu nebo levandule, které přinášejí uklidnění. K aromaterapii využijte aromalampy. Jejich součástí je miska na vodu, do které nakapete několik kapek oleje.

iZdroj fotografie: Pixabay
Při bolesti hlavy pomáhá relaxační dýchání

Dechová cvičení jako prostředek proti bolesti hlavy

Když selže obklad i aromaterapie, pak můžete vyzkoušet dechová cvičení, která pomáhají se soustředit a uvolnit svaly. Je třeba si najít klidné místo, zde se posadit na židli (klidně i v kanceláři) a pomalu se nadechnout po dobu 5 sekund a stejnou dobu klidně vydechovat. Toto relaxační cvičení přispívá k navození pohody, díky níž nebudou svaly tak napnuté.

Nezapomínejte na dostatek tekutin

Někdy může bolet hlavy vznikat z prostého důvodu, a to když zapomenete doplňovat pravidelně tekutiny. Pak se přihlásí bolesti, která dávají najevo, že je třeba začít jednat. Vhodné je doplnit chybějící tekutiny obyčejnou vodou. K bolesti hlavy přispívá i přílišná konzumace kávy a kolových nápojů, která vede k dehydrataci.

Jak proti bolesti hlavy bojujete vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Měla antikoncepci, stejně otěhotněla. Když lékaři viděli, co drželo po porodu její dítě v ruce, zůstali v němém úžasu
Události247
Události247
Nový podvod na důchodce: Falešnou prohlídkou u lékaře vše začíná, prázdnou peněženkou končí
VědaŽivě
VědaŽivě
Psi, kteří žijí nejkratší dobu: Jedno z nejoblíbenějších plemen může být lidským společníkem pouze 4,5 roku
adbz
adbz
Utajené tlačítko na myčce ušetří hromadu peněz. Bohužel většina lidí nečte manuály, a tak o něm nemá tušení