Neignorujte bolest nohou. Tělo se vás může snažit upozornit na vážné zdravotní problémy

Nohy na sebe berou hlavní tíhu naší váhy, podporují držení těla a pomáhají nám při pohybu. Bolest nohou, která přetrvává nebo se zhoršuje, může znamenat vážné problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chůze je často označována za tu nejprospěšnější aktivitu, jakou můžeme tělu dopřát a která napomáhá ke zlepšení hned několika zdravotních aspektů. Co když však nohy bolí i při obyčejné procházce? Přeci jen na sebe berou celou váhu těla, a pokud nefungují tak, jak by měly, může to být vysilující. Kardioložka Aruna Das Pradhan se věnuje onemocnění periferních tepen, které se zpočátku projevuje právě obyčejnou bolestí nohou. Postupně však může vážně ohrozit zdraví mozku a srdce.

Onemocnění periferních tepen (PAD)

Toto závažné onemocnění se manifestuje jako zúžení či okluze tepen v důsledku jejich ucpání. Dochází tak k porušení prokrvení tepnou zásobovaných tkání. Tlak a proud krve za lipomem, tukovým nezhoubným nádorem, se snižuje, a nedokrvení svalů má za následek rychlejší únavu nohou, vznik bolesti a křečí v nohách. Problémy mohou zasahovat i do oblasti boků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je třeba věnovat pozornost příznakům. Bolesti svalů po námaze jsou přirozeným jevem, stejně jako křeče. V případě PAD dochází ke vzniku bolesti a křečí nikoli po ukončení aktivity, ale již během ní. Tato křečovitá bolest v oblasti dolních končetin, která se objevuje během chůze, způsobuje kulhání a v klidu poté ustupuje, se nazývá intermitentní klaudikace. Pokud máte podezření, že byste mohli mít PAD, poraďte se s lékařem a požádejte ho o vyšetření kotníkového indexu, který porovnává krevní tlak mezi kotníkem a paží.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hluboká žilní trombóza

Bolestivá, nateklá a na dotek horká dolní končetina v oblasti holeně, často se zarudlou kůží citlivou na dotek. To jsou nejčastější projevy onemocnění zvaného hluboká žilní trombóza. Mezi méně časté příznaky se pak řadí bolest na hrudi, problémy s dýcháním a krvavý kašel. Žilní trombóza je akutní onemocnění, které vzniká v důsledku krevní sraženiny v hlubokém žilním sytému a způsobuje omezení toku krve žilou. Jedná se o nejčastější příčinu plicní embolie a je tedy třeba okamžitá lékařská pomoc.

Bohužel se stává, že člověk postižený trombózou nemá zpočátku žádné z výše uvedených příznaků. Existují však rizikové skupiny, u kterých je předpoklad vzniku hluboké žilní trombózy několikanásobně vyšší a které musí svému zdraví věnovat o to více pozornosti. Mezi rizikové skupiny patří například těhotné ženy, senioři, lidé po těžkých operacích, pacienti s určitými typy rakoviny a také lidé, kteří se již někdy s hlubokou žilní trombózou léčili.

Ruptura Achillovy šlachy

Náhlá ostrá bolest v oblasti těsně nad patou, často doprovázená slyšitelným lupnutím. Zní vám to povědomě? Tak pak jste si velmi pravděpodobně přetrhli Achillovu šlachu. Jedná se o nejpevnější šlachu v lidském těle a tvoří významnou složku chůze a běhu člověka. I přesto, že je tato šlacha velice odolná, její elasticita je podmíněna dobrým prokrvením. Pokud je však nesprávně prokrvena v důsledku otoku, nadváhy, úrazu nebo také nesprávného stylu chůze, šlacha je tak ztuhlá, že může při větším náhlém zatížení či prudkém pohybu dojít k jejímu přetržení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přetržení Achillovy šlachy je vážným a velice bolestivým problémem, který vyžaduje dlouhodobou léčbu a velmi dlouhou rehabilitaci, která se může protáhnout až na 12 měsíců. Nejohroženější skupinou jsou rekreačně sportující lidé ve věku 30-50 let, kteří tělo zatěžují nerovnoměrně. Zda má vaše Achillova šlacha správnou elasticitu a přilnavost k holenní kosti zjistíte jednoduše pohmatem. Šlacha by totiž měla být při pohmatu prsty volně vychýlitelná do stran a neměla by na kosti ulpívat.

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články