Jak v domácích podmínkách ulevit bolestem kloubů – s trvalým výsledkem a bez léků

V lidském těle se nachází asi 210 kostí, z nichž zhruba 180 je spojeno kloubem. Když člověk trpí na kloubní bolesti je jasné, že se nejedná o nic příjemného, protože ztrpčují život.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mezi nemoci, které způsobují bolesti kloubů, patří revmatické choroby, jako je osteoartróza a revmatoidní artritida. Postihují nejen klouby, ale také šlachy a svaly a negativně se podepisují na kvalitě života. Pokud člověka stále něco bolí, je to hodně deprimující. Lékař Clifton O. Bingham III. MD svou praxi zaměřil na léčbu bolestivých kloubů, jejichž příčinou je zánětlivé onemocnění.

Proč klouby bolí

Klouby mohou bolet po větší fyzické námaze, ale na vině může být také osteoartróza, která patří mezi nejčastější nemoci kloubů. Postihuje až 12 procent populace. Riziko vzniku stoupá s věkem a dá se říct, že známky postižení kloubů osteoartrózou jsou patrné u téměř 70 procent lidí starších 65 let.

Důvodem vzniku artrózy je ztráta pevnosti a pružnosti chrupavky. Ta se ztenčuje, takže v kloubu dochází k většímu tření a podráždění. Na koncích kloubů se tvoří malé výrůstky, jež mají za úkol kloub stabilizovat. Jenže se stává pravý opak a kloub je kvůli nim ještě více nehybný a deformovaný. Nejčastěji se bolest dostavuje v noci nebo v klidu.

Tai-či je ideální pro lepší pohyblivost kloubů

Když jsou klouby hůře pohyblivé a bolí, tak by paradoxně bylo velkou chybou je nechat zahálet. Potřebují pohyb, aby se udržovaly v pohyblivém stavu. Jako vhodné cvičení se nabízí tai-či, které je pomalé a zaměřené na přesně vykonávaný pohyb, při kterém je důležité i dýchání. Lze ho cvičit venku i doma.

iZdroj fotografie: Pixabay
Kolena mohou bolet z důvodu přetížení při sportu

Cyklistika, chůze, plavání

Pro bolestivé klouby je dalším vhodným pohybem cyklistika, jež klouby tolik nezatěžuje. Stejně pomáhá chůze vycházkovou rychlostí, kdy není třeba trhat rekordy. A samozřejmě plavání je výborným cvičením pro nemocné klouby. Voda je nadnáší a přináší úlevu.

Zbavte se přebytečných kilogramů

Pokud máte nadváhu, umíte si představit, kolik toho musejí vaše klouby zvládnout unést? Není pak divu, že bolí. Při potížích s klouby je primární si dát za cíl zhubnout. Ostatně to bude i jedna z rad, kterou dostanete od svého lékaře. Budete-li vážit méně, vaše klouby vám poděkují a vy budete více pohyblivější.

Jakým způsobem rozhýbáváte své nemocné klouby vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články