Bolest v krku, únava, sípání a dušnost: Mohlo by jít o bronchitidu

Zánět průdušek, neboli odborně bronchitida, se řadí mezi respirační onemocnění. Nejčastěji ho způsobují viry, které se šíří vzduchem kapénkami z člověka na člověka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bronchitida neboli zánět průdušek může být akutní nebo chronická. V prvním případě jí prostě onemocníte a zase se uzdravíte. Chronická bronchitida nikdy nezmizí, člověk s ní žije neustále, ale střídají se období, kdy jsou příznaky lepší a kdy horší. Bronchitida obvykle začíná jako virová infekce, nachlazení nebo chřipka. Jak poznáte, že se jedná právě o bronchitidu?

Příznaky bronchitidy

Podle webu Healthline jsou hlavními příznaky bronchitidy kašel, sípání a potíže s dýcháním. Dýchací cesty bývají silně zahleněné. Přítomna bývá nízká horečka a zimnice. Pacienti pociťují tíseň na hrudi a různě silnou dušnost. Mezi další příznaky patří bolest hlavy, ucpaný nos a dutiny a bolest celého těla. Kašel často přetrvává i několik týdnů po vyléčení, protože se průdušky hojí dlouho. Pokud u vás kašel trvá a odmítá se lepšit, je dobré navštívit lékaře. Trvalý kašel může být známkou astmatu, zápalu plic nebo dalších komplikací bronchitidy.

Akutní bronchitida

Akutní bronchitida se projevuje podobně jako nachlazení nebo chřipka. Setkáte se s kašlem s nebo bez hlenu, bolestí nebo nepohodlím na hrudi, horečkou, bolestí hlavy a těla a případně dušností. Příznaky obvykle odezní po několika dnech nebo týdnech, v případě bakteriální infekce se ovšem neobejdete bez antibiotické léčby. Na kašel můžete zkusit tymián, o kterém jsme na JakZdravě psali nedávno.

Kašlající muž na vyšetření u lékaře iZdroj fotografie: Freepik
Bronchitida se projevuje mimo jiné dušností a bolestí na hrudi

Chronická bronchitida

Chronická bronchitida má stejné příznaky jako akutní fáze, akorát nekončí vyléčením. Abyste měli chronickou bronchitidu, musíte mít každý den produktivní kašel, a to alespoň 3 měsíce v roce ve dvou po sobě jdoucích letech. Průdušky produkují velké množství hlenu a často je příčinou chronická obstrukční nemoc plic (CHOPN).

květ černého bezu

Bez nahradí mnoho léků, pomůže na záněty, kašel i astma

Při bronchitidě pozor na okolí

Jestliže máte akutní bronchitidu způsobenou viry nebo bakteriemi, jedná se o kapénkovou infekci, kterou můžete přenést na ostatní osoby. Proto se chovejte tak, abyste riziko přenosu snížili na minimum. Jak radí web MedicalNewsToday, často si myjte ruce, zakrývejte si ústa při kašli a vyhýbejte se dětem, starším osobám a osobám s oslabeným imunitním systémem. Bronchitidu nepřecházejte a vždy ji pečlivě dolečte podle pokynů vašeho lékaře. Můžete vyzkoušet také domácí směs na bronchitidu, o které psala naše redakce dříve.

Jaké jsou vaše zkušenosti s bronchitidou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články