Kožní problémy, průjem a únava: Takto se většinou projevuje intolerance na lepek

Pokud vás po konzumaci pečiva či jiných potravin obsahujících lepek trápí zažívací potíže nebo kožní problémy, řešte je co nejdříve s lékařem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Intolerance na lepek, známá také jako celiakie, je autoimunitní onemocnění, kdy tělo špatně reaguje na lepek. Lepek je bílkovina, která se nachází v pšenici, ječmeni a žitu, a u osob s touto nemocí způsobuje poškození tenkého střeva, což vede k řadě různých příznaků. Odborníci z NHS vysvětlují, že mezi tyto příznaky mohou patřit kožní problémy, průjem, bolesti břicha, nadýmání a další zažívací problémy, stejně jako obecné symptomy jako například nežádoucí hubnutí, deprese a únava. 

Kožní problémy u celiakie

Jedním z častých příznaků celiakie jsou kožní problémy. Nutriční specialistka Jerlyn Jones, MS upřesňuje, že se jedná především o dermatitidu herpetiformis, která se vyznačuje svědivými vyrážkami na loktech, kolenou, hýždích, zádech a pokožce hlavy.

Celiaci často své onemocnění poznají podle zažívacích potíží

Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, kožní projevy celiakie se často vyskytují společně s gastrointestinálními symptomy. Jedním z nejčastějších a nejznámějších příznaků celiakie je průjem. Může vás však trápit i nadýmání, bolesti břicha, zácpa či zapáchající stolice.

Únava a mentální problémy

Únava je obvykle způsobena tím, že poškozené střevo nedokáže správně vstřebávat živiny, což vede k nedostatku vitamínů a minerálů (např. železa). Nedostatek železa, jak už jsme ostatně na JakZdravě vysvětlovali, může způsobit anémii a následně únavu. 

Žena s bolestí hlavy sedící na posteli iZdroj fotografie: Freepik
Nevysvětlitelná únava a bolest hlavy mohou být způsobeny intolerancí lepku.

Za únavou může také stát chronický zánět, kdy je imunitní systém hodně namáhaný, což je vyčerpávající. Případně i špatný spánek způsobený například výše zmiňovanou svědivou vyrážkou. Mohou se objevit i neurologické problémy, jako například bolesti hlavy, deprese, úzkost, poruchy paměti a jiné neurologické problémy.

Další příznaky intolerance na lepek

Kromě kožních problémů, průjmu a únavy může celiakie způsobovat množství dalších příznaků. Dle odborníků z ClevelandClinic se jedná zejména o:

  • nežádoucí hubnutí
  • bolesti kloubů
  • osteoporózu
  • potíže s koncentrací
  • problémy s menstruačním cyklem a reprodukční problémy

Jak na osteoporózu: Pomohou potraviny s bílkovinami a vápníkem

Celiakie je vážné onemocnění, které je potřeba řešit. V případě výskytu výše zmíněných symptomů se obraťte na lékaře, který provede potřebná vyšetření. Při potvrzení celiakie je důležité dodržovat bezlepkovou dietu, která výskyt nežádoucích symptomů eliminuje. 

Jak jste celiakii rozpoznali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články