Zvracení, dehydratace, dýchací potíže: I takové neduhy doprovází černý kašel

V Česku opět řádí černý kašel. Protože se u nás již prakticky nevyskytoval, mnozí lidé jej zaměňují za méně vážná onemocnění. Při podezření kontaktujte lékaře.

Příznaky - kašel i Zdroj fotografie: Anders Adermark / Creative Commons / CC BY
                   

Černý kašel, známý také jako pertuse, je bakteriální infekce dýchacích cest způsobená bakterií Bordetella pertussis. Lékařka Karen Gill, M.D. upozorňuje, že se může vyskytovat v různých formách a v některých případech může být doprovázen závažnými komplikacemi. Kromě samotného kašle vás může na jeho přítomnost upozornit i zvracení, dehydratace a dýchací potíže.

Příznaky černého kašle

Jak jsme již na JakZdravě popisovali, černý kašel se obvykle projevuje jako běžné respirační onemocnění s příznaky podobnými nachlazení, jako je rýma, kašel a mírná horečka. Postupem času se však kašel stává stále intenzivnějším a vytrvalejším. Charakteristickým příznakem černého kašle je zvuk, který připomíná kohoutí kokrhání. Objevují se také náhlé a opakující se záchvaty kašle následované hlubokým dýcháním, které může způsobit zvracení nebo malátnost.

černý kašel, malá holčička kašle iZdroj fotografie: iStock
Černý kašel je nebezpečný zejména pro malé děti

Kromě samotného kašle se objevují i další příznaky

Černý kašel nezřídka provází i doprovodné neduhy. Dle odborníků z MedicalNewsToday se může jednat například o: 

  • Zvracení: Intenzivní kašel může vyvolat zvracení, zejména u malých dětí. Opakované zvracení může způsobit ztrátu tekutin a elektrolytů, což vede k dehydrataci. 
  • Dehydratace: Zvracení spojené s černým kašlem může vést k dehydrataci, což je stav, kdy tělo ztrácí více tekutin, než dokáže nahradit. Dehydratace může způsobit únavu, slabost, zmatenost a v závažných případech může ohrozit i život, a to zejména u seniorů a malých dětí.
  • Dýchací potíže: U některých jedinců, zejména u kojenců a malých dětí, může černý kašel způsobit závažné dýchací potíže. Záchvaty intenzivního kašle mohou vést k dušení nebo dokonce ztrátě vědomí.

Budí vás kašel ze spaní? Babská finta okamžitě uleví a dopřeje klidnou noc. Funguje pro děti i dospělé

Zásadní prevencí je očkování

Prevencí černého kašle je očkování. Očkování proti pertusi je součástí povinného očkovacího schématu. Samotná léčba černého kašle obvykle zahrnuje antibiotika, která pomáhají snížit intenzitu a délku průběhu nemoci. U pacientů s těžkými příznaky může být nutná hospitalizace a podpůrná léčba, jako je hydratace a podpora dýchání.

Jaké jsou vaše zkušenosti s černým kašlem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články