Budí vás kašel ze spaní? Babská finta okamžitě uleví a dopřeje klidnou noc. Funguje pro děti i dospělé

Kvalitní spánek je základem dobrého zdraví a klidné mysli. Když nás však v noci přepadne záchvat kašle, spokojeně spát se dá jen těžko.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kašlaní je nepříjemným problémem i během dne, o to víc je pak obtěžující v noci, kdy se člověk snaží spát, aby nabral sílu na další den. A pokud nás nebudí ze spánku kašlání naše vlastní, ale třeba našich dětí, to pak ze starosti o naše ratolesti oči nezamhouříme. Podle lékaře a specialisty na infekční onemocnění Mitchella A. Blasse, si s pár jednoduchými triky můžete ulevit vy i vaše děti, a dopřát si tak pořádného odpočinku, který je v chladných dnech velice důležitý.

Kašel jako přirozený obránce

Kašel je přirozenou reakcí lidského organismu, kdy se tělo snaží dostat cizorodé látky pryč z dýchacích cest. Ať už se jedná o alergeny, stékající hleny během nachlazení, mikroorganismy či nám třeba vletěla do nosu muška. Náš organismus to vyhodnotí jako špatné a chce nás toho rychle a efektivně zbavit. Během dne bývá kašel vždy umírněnější, neboť často polykáme, což napomáhá odtoku hlenu z dýchacích cest, které tak zůstávají více průchozí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V noci je pak kašlání horší, ve spánku má naše tělo větší problém udržovat dýchací cesty průchozí, často tak dochází k hromadění hlenu a dalších nečistot, které ucpávají nosní dutinu. Ucpaná nosní dutina pak vede k nutnosti dýchat ústy a v krku se tak tvoří nepříjemné sucho, které dráždí nervy v této oblasti a to nás nutí ke kašli.

Správná poloha uvolní dýchací cesty

Využijte polštáře. Nespěte s hlavou v úrovni těla, naopak si hlavu podepřete velkým polštářem. Spánek s vypodloženou hlavou sice zprvu nemusí být někomu příjemný, ale vytrvejte. Uvidíte, že když necháte pracovat gravitaci, dýchací cesty se přirozeně uvolní, zmírní se pocit ucpaného nosu, usnadní se dýchání a celkový tlak povolí. Pokud však opravdu nesnesete pod hlavou polštář, lehněte si na bok. Dýchání bude mnohem snadnější, než vleže na zádech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Před spaním si dopřejte trochu tepla

Ještě před tím, než se uložíte do postele, uvařte si teplý čaj. Teplý nápoj pomůže před spaním uvolnit hlen a zklidnit kašel. Čaj si můžete dopřát buď bylinkový, nebo třeba s citrónem a medem, který taktéž napomůže zklidnit podrážděné sliznice.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po teplém čaji si dopřejte horkou sprchu. Horká sprcha pomůže dýchací cesty zvlhčit a přebytečné hleny se uvolní. Nebo si dejte koupel a do vody přidejte pár kapek svého oblíbeného éterického oleje. Zklidní nejen kašel, ale pomůže také uvolnit mysl.

Jaký další trik pro rychlou únavu máte vy? Nebo se spoléháte na léky?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články