Chrání nervový a kardiovaskulární systém, normalizuje žaludeční kyseliny a snižuje riziko trombózy. To a více dokáže tento dezert

Imunitu můžete posílit různými způsoby. Možná jste ale nevěděli, že jedním z nich je konzumace tradiční orientální cukrovinky, tzv. chalvy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Posílení imunity nikdy nebylo aktuálnější než právě nyní. S nástupem podzimu se po roce opět navrací respirační onemocnění v plné síle. Ovšem na rozdíl od loňského roku jsou letos problematické zejména chřipka, angína a „obyčejné“ nachlazení. Pokud máte také pocit, že vaše imunita potřebuje menší vzpruhu, zpozorněte. Odborníci zabývající se optimální výživou organismu doporučují pro posílení imunity jednu z nejběžnějších orientálních cukrovinek – chalvu.

Posílí imunitu a zároveň zvedne náladu

Chalva (známá též jako halva, halwa či sheera) se řadí mezi tradiční orientální cukrovinky. Těší se oblibě zejména v Západní, Centrální a Jižní Asii, dále na Balkánském poloostrově, ve Východní Evropě a v Severní Africe. Původně vznikla v Persii v 7. století, odkud se rozšířila dále. (Běžně se před druhou světovou válkou vyráběla i v Československu.) Možná ji znáte jako cukrovinku běžně dostupnou na poutích. Avšak pravděpodobně jste jí nikdy nevnímali jako něco, co vám pomůže nastartovat imunitu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Chalva je tradiční orientální cukrovinka, která dokáže stimulovat imunitu organismu

Podle výživových poradců nicméně konzumace chalvy působí pozitivně na posílení přirozené imunity organismu. Kromě nastartování patřičné imunitní odpovědi rovněž pomáhá ke zlepšení nálady. Pro tyto účely byste si měli zakoupit či připravit tzv. sheeru (slovo je bez českého ekvivalentu). Sheera je jedním z typů chalvy. Jedná se o směs pšeničné krupice (semoliny), másla ghí, cukru, oříšků kešu a rozinek.

Připravte si tuto zdravou pochoutku i u vás doma

Pšeničná krupice a máslo ghí, které jsou v chalvě obsažené, mají celou řadu pozitivních účinků na vaše zdraví. Ghí dodá dezertu nejen lahodnou chuť, ale také má protizánětlivé účinky, pomáhá projasňovat pleť, je zdrojem energie a obsahuje látky, které jsou efektivní v boji proti rakovině. Pšeničná krupice je poté bohatá na železo a hořčík, které napomáhají správné funkci srdce a zároveň udržují optimální hladinu cukru v krvi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tak zvaná sheera, jejíž základ tvoří pšeničná krupice a máslo ghí

Přemýšlíte, jak byste si tuto pochoutku mohli připravit doma? Jednoduše, připravte si – 1 šálek pšeničné krupice, 1 šálek cukru krupice, 4 šálky vody, ½ šálku másla ghí, nasekané kešu ořechy (nebo jakékoliv jiné) a rozinky. V prvním kroku si vezměte hrnec, do kterého nalijete vodu a do ní nasypete cukr. Na mírném plameni zahřívejte, než se cukr rozpustí, poté směs přiveďte k varu. V jiném hrnci si rozpusťte ghí, na které nasypte pšeničnou krupici.

Pšeničnou krupici za stálého míchání nechte mírně zhnědnout. Jakmile si všimnete změny barvy, přilijte do ní vodu s rozpuštěným cukrem. Směs vařte na středním plameni a stále ji míchejte – nesmí se vám utvořit hrudky. Jakmile dosáhne konzistence chalvy, je hotová. Hotovou chalvu přendejte do misek a ozdobte připravenými ořechy. Konzumujte ji jednou za čas a uvidíte, jak se vaše imunita vzpruží.

Vyzkoušeli jste chalvu a jak vám chutnala?

Zdroj: Timesofindia

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články