Každá žena, která má chloupky na bradě, musí zpozornět. Jde o znamení vážných problémů

Žádná žena netouží po tom, aby jí rostly vousy. I když se jedná jen o pár chloupků na bradě, mohou znamenat estetický problém, ale často značí hormonální nerovnováhu.

Mladá žena dělající si knír z vlasů i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Míra růstu ochlupení je individuální záležitost ovlivňovaná genetikou, ale také hormony nebo hormonálními onemocněními. Proto, když se vám najednou objeví chloupky na bradě, které jsou husté nebo vás znepokojují svou neobvyklostí, měli byste tento problém zkonzultovat s lékařem.

Proč rostou chloupky na bradě

Chloupky u žen na bradě bývají neobvyklé, často za jejich růst může testosteron. Jedná se o mužský pohlavní hormon, kterého mají ženy běžně méně než muži. Je mimo jiné zodpovědný právě za růst ochlupení. Pokud dochází k hormonální nerovnováze a testosteronu je více, může u žen spustit růst chloupků na bradě, jak píše web Heatlhline. Ženy totiž prochází během svého života velkými hormonálními výkyvy – v pubertě, těhotenství a během menopauzy.

Kdy jsou chloupky v obličeji žen normální

Malé drobné jemné chloupky na obličeji jsou běžné a jsou naprosto normální. Objevují se na horním rtu a na bradě, ale většinou jsou postřehnutelné jen tehdy, pozorujete-li se zblízka v zrcadle a ještě při velmi dobrém osvětlení. Nadměrné ochlupení na obličeji (nebo i na těle) se u žen nazývá hirsutismus. Od normálních chloupků ho odlišuje barva, hustota a struktura chloupků, které jsou hrubší, hustší a tmavší, jak informuje web ClevelandClinic.

Žena s hladkou holou bradou iZdroj fotografie: Freepik
Hladká brada bez chlupů – to je to, co ženy berou jako naprostou samozřejmost.

Chloupky na bradě jako signál nemoci

Chloupky na bradě mohou být způsobeny hormonální nerovnováhou, která vzniká jako průvodní jev onemocnění. Například při syndromu polycystických vaječníků se zvyšují hladiny androgenů (testosteronu), což způsobuje růst chloupků na obličeji, ale i další problémy – nepravidelnou menstruaci, cysty na vaječnících, přibírání na váze a akné. Podobně se projevují také nemoci nadledvin. Vyšší hladinu androgenů může způsobit Cushingova nemoc, o které jsme na JakZdravě již psali, nebo některé léky.

chloupky na bradě

Když má žena chloupky na bradě: Obezřetnost je na místě, může jít o problém s nadledvinkami

Kdy k lékaři

Pokud jste si všimli neobvyklého růstu chloupků na obličeji, břiše nebo jiné netypické části těla, prohloubení hlasu či náhlého zvýšení hmotnosti, určitě se objednejte na vyšetření k lékaři. Prohlídka je namístě i v případě, nastanou-li u vás změny v menstruaci, řídnutí vlasů, středně těžké až těžké akné nebo bolesti hlavy. Vyšetření hladiny hormonů není složité, stačí běžný odběr žilní krve. Pokud je vše v pořádku, můžete zkusit chloupky odstranit některým z domácích triků, o kterých psala naše redakce.

Jaké máte zkušenosti s růstem chloupků v obličeji vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články