Když má žena chloupky na bradě: Obezřetnost je na místě, může jít o problém s nadledvinkami

Jemné chloupky na bradě nejsou u žen ničím neobvyklým. Pokud se vám však na obličeji začaly objevovat tvrdé a tmavé chlupy, měly byste rozhodně zpozornět.

chloupky na bradě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chloupky na bradě jsou pro mnoho žen zdrojem studu. Mohou však být také příznakem různých zdravotních obtíží. Jemné a světlé chloupky na obličeji jsou u žen zcela normální, dle expertky na celostní medicínu Cynthie Cobb, DNP však výskyt hrubších a tmavších chloupků v obličeji může indikovat zdravotní problém, například hormonální nerovnováhu, obvykle způsobenou problémem s nadledvinkami či vaječníky. Obezřetnost je tedy na místě.

Za chloupky na bradě často stojí hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha, jak už jsme na JakZdravě vysvětlovali, má množství příznaků. Je také jedním z hlavních faktorů, které mohou způsobit výskyt chloupků na obličeji u žen. Za nežádoucím ochlupením stojí většinou zvýšená hladina testosteronu. Regulaci hormonů mají na starosti nadledvinky. 

Jedná se o žlázy umístěné nad ledvinami, které produkují hormony, jako je kortizol, který pomáhá regulovat metabolismus a stresovou reakci. Pokud jsou nadledvinky poškozeny, může dojít k nerovnováze hormonů, včetně zvýšení hladiny testosteronu.

nadledvinky iZdroj fotografie: Freepik
Nadledvinky jsou malé žlázy nad ledvinami, jsou součástí endokrinního systému řídící hormony

Kromě testosteronu hraje roli i kortizol

Dalšími možnými příčinami jsou hyperplazie nadledvinek či syndrom polycistických ovarií. Hyperplazie nadledvinek je onemocnění, které způsobuje nadměrný růst tkáně nadledvinek. To může vést k přílišné produkci kortizolu a dalších hormonů. Mezi příznaky této poruchy patří také nadměrný růst ochlupení na obličeji. 

Dle odborníků z MedicalNewsToday je však úplně nejčastější příčinou nežádoucích chloupků na obličeji syndrom polycystických ovarií. Jedná se o endokrinní poruchu, která ovlivňuje funkci vaječníků a může vést k hormonálním nerovnováhám. Jedním z hlavních příznaků je hirsutismus, což je nadměrný růst ochlupení na těle, včetně obličeje. Tento stav je často spojen s nadměrnou produkci testosteronu a dalšími hormonálními abnormalitami.

Cushingův syndrom

Jak jsme již na JakZdravě dříve zmiňovali, chloupky na bradě mohou být také důsledkem Cushingova syndromu.  Cushingův syndrom je stav způsobený nadměrnou expozicí kortizolu, hormonu produkovaného nadledvinkami. Mezi příznaky tohoto syndromu patří obezita, vysoký krevní tlak, diabetes a také nadměrný růst ochlupení na obličeji a těle.

Jak poznat poruchu nadledvinek: Zvýšená chuť na sůl, závratě i nadměrná únava

Pokud jste si všimli nadměrného růstu ochlupení v obličeji a znepokojuje vás, poraďte se co nejdříve s lékařem. Jen ten může určit příčinu a navrhnout adekvátní léčbu. Nadměrný růst ochlupení na obličeji u žen byste nikdy neměli ignorovat. Zejména v případě, že je spojen s dalšími symptomy, jako je nepravidelná menstruace, akné nebo změny hlasu. 

Jak řešíte nežádoucí chloupky v obličeji?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články