Lidový cibulový sirup pomáhá proti nachlazení. Snižuje záněty a posiluje imunitu

Cibule má obrovské množství zdravotních přínosů, posiluje zdraví srdce, zvyšuje hustotu kostí a pomáhá v léčbě respiračních onemocnění.

i Zdroj fotografie: Kolforn / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cibule je jednou z nejoblíbenějších potravin v kuchyni a v poslední době se stává stále populárnějším prostředkem při léčbě různých onemocnění. Jedním z nejčastějších použití cibule je při léčbě nachlazení. Jak vysvětluje nutriční specialistka Amy Richter, RD, cibule obsahuje mnoho prospěšných látek, které vám v boji proti příznakům nachlazení pomohou.

Cibule podporuje imunitu a léčí nachlazení

Cibule obsahuje mnoho látek, které mohou mít pozitivní vliv na lidské zdraví. Jednou z těchto látek jsou flavonoidy, které mají silné antioxidační vlastnosti a mohou pomoci snížit zánět a podpořit imunitu. Cibule také obsahuje síru, která je důležitá pro tvorbu glutathionu, který je důležitým antioxidantem a pomáhá tělu bojovat proti stresu a infekcím.

Vědecké studie ukazují, že cibule může být při léčbě nachlazení skutečně účinná. První způsob, jakým cibule může pomoci při nachlazení, je její obsah vitaminu C. Vitamin C je známý pro své antioxidační vlastnosti a schopnost podporovat imunitní systém. Podle studie publikované v roce 2017 v časopisu Nutrients byl vitamin C z cibule jedním z faktorů, které pomohly snížit riziko respiračních onemocnění u starších dospělých.

Cibule snižuje záněty a má antivirové vlastnosti

To, že cibule podporuje imunitu není ale jediným přínosem, který má. Další studie publikovaná v roce 2021 totiž zjistila, že cibulový extrakt má protizánětlivé účinky a pomáhá snížit zánět dýchacích cest. Dalším způsobem, jakým cibule může pomoci při nachlazení, je její obsah quercetinu. Quercetin je silný antioxidant, který pomáhá snižovat zánět a uvolňovat dýchací cesty. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Kromě vitaminu C a quercetinu obsahuje cibule také allicin, který je známý pro své antibakteriální a antivirové vlastnosti. Podle studie publikované v roce 2014 v časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry měl allicin v cibuli přínos při potlačení růstu některých bakterií, které způsobují respirační onemocnění.

Cibule snižuje horečku

Dalším způsobem, jakým cibule může pomoci při nachlazení, je její schopnost snižovat horečku. Podle studie z roku 2021 na myších, snižuje cibule horečku způsobenou respiračními infekcemi, bude však potřeba provést další testy na lidech.

Recept na cibulový sirup 

Zařadit cibuli do jídelníčku je velmi snadné. Používá se jako základ většiny polévek a masitých pokrmů. Můžete z ní však vyrobit i různé odvary či sirupy.  Cibulový sirup proti kašli je velmi jednoduchý na přípravu a díky prospěšným látkám v cibuli a medu je také velmi účinný. Na jeho výrobu budete potřebovat:

  • dvě menší cibule
  • 250 ml vody
  • med 
  • citron

Příprava:

  • Nalijte do menšího hrnce vodu a přiveďte ji k varu. Do vroucí vody vložte očištěné neoloupané cibule, nakrájené na kolečka. Povařte 10-15 minut.
  • Odvar sceďte a nechte zchladnout. Přidejte med a citron podle chuti a popíjejte dle potřeby během dne.

Jaký je váš osvědčený recept na lék s cibulí?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články