Pomůcka, nebo čiré zlo? Vatové tyčinky na čištění uší nejsou zcela bezpečné, z jasných důvodů je lékaři nedoporučují

Většina lidí používá vatovou tyčinku k čištění zvukovodu. Zavádění této tyčinky do ucha je však potenciálně velmi nebezpečné. Můžete přijít i o sluch. Čistěte uši jinak.

i Zdroj fotografie: Kelvinc / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mnoho lidí používá k čištění uší vatové tyčinky. Myslí si, že takto vyčistí zvukovod od ušního mazu. Leč není tomu tak. Zatímco je bezpečné čistit vatovou tyčinkou vnější část ucha, uvnitř ucha je lepší je vůbec nepoužívat. Jak vysvětluje bývalá vysokoškolská pedagožka ošetřovatelství Deborah Weatherspoon, Ph.D., používání vatových tamponů uvnitř ucha je spojeno s řadou komplikací, včetně poranění a infekce.

Čištění uší

Ušní maz je pro vaše uši ve skutečnosti užitečný. Zabraňuje jejich přílišnému vysychání, zachycuje nečistoty a zabraňuje bakteriím proniknout hlouběji do ucha. Časem se ušní maz přirozeně přesune na vnější stranu ucha, odkud jej lze bezpečně odstranit. Zvukovod jako takový čistit nemusíte vůbec. Jedna průzkumná studie však zjistila, že 68 % respondentů k čištění zvukovodu používá vatové tyčinky.

Používáním vatových tyčinek vlastně jen zatlačujete ušní maz hlouběji do ucha, což se děje pokaždé, když si myslíte, že si vatovou tyčinkou čistíte uši. To může vést ke vzniku ucpávky, která znemožní uchu se samo čistit. To může vést k řadě problémů, jako je například bolest či potíže se sluchem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vážnější problémy

Používání vatových tyčinek však může způsobit i vážnější komplikace. Patří mezi ně především:

Zranění

Pokud zasunete vatovou tyčinku příliš hluboko do ucha, můžete poškodit struktury středního ucha. Jedním z častých poranění ucha v souvislosti s použitím vatové tyčinky je protržení ušního bubínku. Studie z roku 2017 se zabývala poraněními ucha v souvislosti s vatovými tyčinkami u dětí v letech 1990 až 2010. Zjistilo se, že přibližně 73 % poranění ucha způsobených vatovými tampony souviselo s čištěním ucha.

Další studie zkoumala 80 případů prasklého ušního bubínku. Zatímco nejčastější příčinou tohoto stavu bylo tupé poranění, například při napadení, ve 44 % případů bylo příčinou právě proražení bubínku, obvykle vatovou tyčinkou.

Infekce

Ušní maz pomáhá zachytit a zpomalit růst bakterií, které se dostaly do zvukovodu. Použití vatového tamponu může ušní maz a bakterie v něm obsažené zatlačit dále do ucha, což může vést k ušní infekci.

Cizí těleso v uchu

V některých případech se může stát, že se část špičky vatového tamponu oddělí uvnitř ucha. To může vést k pocitu nepohodlí, plnosti ucha, jeho zalehnutí nebo bolesti. V některých případech může dojít ke ztrátě sluchu. Jedna studie zkoumala předměty, které běžně způsobují návštěvy pohotovosti kvůli cizímu tělesu v uchu. Jedním z nejčastějších cizích předmětů v uchu byly právě vatové tampony. 

iZdroj fotografie: iStock

Jak uši čistit bezpečně

Existuje mnoho lepších způsobů čištění uší. Jedním z nejjednodušších je umýt si ve sprše uši řádně vodou s mýdlem a následně ucho vysušit smotaným ručníkem. Můžete použít i ušní svíčky, které maz vytáhnou nebo domácí kapky.

Domácí kapky

Smíchejte trochu octa a alkoholu a nakapejte si několik kapek do uší. Poté na 30 sekund nakloňte hlavu do strany, aby vše dobře steklo do ucha. Pak hlavu nakloňte na druhou stranu a ušní maz z ucha odteče. Postup opakujte i na druhém uchu.

Jak si čistíte uši vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články