Citronová kůra je učiněný životabudič chránící tělo před poškozením. Snižuje riziko infarktu, rakoviny i cukrovky

Část citronu, která často skončí v koši, přitom je to dobrý zdroj látek prospěšných pro naše tělo. Není to jen přísada do pečení, ale i účinný pomocník v našem organismu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pomozte zabránit poškození buněk pomocí citronové kůry

U citrusových plodů nejčastěji využíváme šťávu a dužinu, zatímco jejich kůru téměř vždy vyhodíme. To je ale velká chyba. Podle slov Ariane Lang, Bsc, MBA  má citronová kůra má mnoho benefitů a může náš pokrm obohatit nejen o citronový nádech, ale i spoustu vitamínů a vlákniny. Navíc je v ní sice malé, ale přesto prospěšné množství vápníku, hořčíku a dalších minerálů.

Citronová kůra je silný antioxidant. Znamená to, že bojuje proti volným radikálům v těle a tím chrání buňky v našem těle před poškozením. Látky, které jsou obsaženy v citronové kůře navíc snižují riziko diabetu typu 2 a také srdeční choroby. Dokonce zvyšuje aktivitu enzimu snižující oxidační stres, což v podstatě znamená, že zpomaluje stárnutí. Obsahuje i vitamín C, který je super podpora pro imunitní systém.

iZdroj fotografie: Pixabay

Chraňte pomocí citronové kůry své zuby

Citronová kůra obsahuje látky, které aktivně ničí bakterie v dutině ustní, jež způsobují zubní kazy, nebo například záněty dásní. Sice jsou velmi častá varování, že po požití citrusových plodů byste si neměli čistit zuby, jelikož by vám to zničilo zubní sklovinu. U citronové kůry ale nic podobného neplatí. Vědci dokonce potvrdili, že čím silnější je koncentrace látek obsažených v citronové kůře, tím účinněji zabírají proti bakteriím v našich ústech.

Konzumací citronové kůry si zlepšíte imunitní systém

Citronová kůra obsahuje vitamín C a flavonoidy, které mohou posílit váš imunitní systém. Studie na rybách, kdy jim do vody přidávali koncentrát z citronové kůry potvrdila, že se rybám po 15 dnech zlepšil imunitní systém. Další studie navíc prokázala, že pravidelné užívání vitamínu C snižuje závažnost průběhu nachlazení jak u dospělých, tak i u dětí. Fagocyty, buňky, které požívají nebezpečné bakterie navíc také potřebují vitamín C, jelikož se v nich hromadí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Chraňte své tělo před rakovinou za pomocí citronové kůry

Jak vitamín C tak flavonoidy obsažené v citronové kůře pomáhají s bojem proti rakovině. Flavonoidy snižují riziko vzniku několika typů rakoviny, zatímco vitamín C obsažený ve fagocytech pomáhá redukci zmutovaných rakovinných buněk. V citronové kůře je navíc obsažen D-limonen, který aktivně pomáhá v boji proti rakovině žaludku. Bohužel to však neznamená, že by se dala považovat za lék na rakovinu, protože na to nebylo vytvořeno dostatek studií.

Citronová kůra podporuje zdraví srdce

Látky obsažené v citronové kůře, mohou značně snížit riziko srdečního onemocnění, mezi které patří obezity, vysoký krevní tlak, nebo například vysoký cholesterol. Proběhla studie na lidech, která potvrdila, že zvýšením dávky extraktu z citronové kůry, se pravděpodobnost srdečního onemocnění snížila. Ve studii na myších se navíc potvrdilo, že zlepšil kvalitu cholesterolu a snížil hladinu krevního cukru. Podání u dětí vedlo ke snížení špatného cholesterolu a navíc i zvýšeného krevního tlaku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zbavte se za pomocí citronové kůry žlučových kamenů

Ve žlučníku se mohou usadit tvrdé útvary, kterým říkáme žlučové kameny. Studie prokázala, že u téměř 50% lidí, kterým byla podána injekcí D-limonen v podobě rozpouštědla, výrazně pomohla. Polovině pacientů zcela vymizely žlučové kameny. Tento výzkum by mohl být revolucí, jelikož by nemuselo být nutné zbavovat se kamenů za pomocí chirurgických operací, jak tomu bylo doteď.

Lidé rád citronovou kůru používají pro mnoho potřeb

Pokud jste fanda eco produktů, tento nápad vás nadchne. Smíchejte citronovou kůru s bílým octem a nechte odležet, poté přidejte vodu a máte univerzální čistič. Citronová kůra dokáže absorbovat pachy, takže ji můžete položit do lednice či na dno odpadkového koše a ona absorbuje pachy. Můžete si s její pomocí vyčistit varnou konvici tak, že do ní hodíte citronovou kůru, necháte uvařit s vodou a po hodině odstátí vdu vylijete. Konvice se zbaví minerálních usazenin a bude jako nová.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články