Co studené ruce a nohy vypovídají o zdravotním stavu: Pro odhalení vážného onemocnění je nutné sledovat i další příznaky

Studené ruce a nohy jsou často velmi nepříjemné. Stejně jako radar vás však mohou upozornit na možné zdravotní problémy, které je potřeba řešit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Existuje několik různých příčin studených rukou a nohou. Někdy je důvodem prostý nedostatek tepla. Existují však i jiné příčiny. Zkušený lékař William Morrison, M.D. tvrdí, že nejčastěji se jedná o špatný krevní oběh, ale důvodů, proč k tomuto stavu dochází, je samozřejmě více.

Kdy je nutné navštívit lékaře

Pokud začnete mít studené nohy a/nebo ruce v kombinaci s následujícími symptomy, objednejte se co nejdříve ke svému lékaři:

  • vředy na prstech u nohou a rukou, které se dlouho hojí
  • únava
  • nežádoucí změny hmotnosti
  • horečka
  • bolesti kloubů
  • jakékoliv změny na kůži, jako je vyrážka nebo zhrubnutí kůže
iZdroj fotografie: Pixabay

S lékařem byste měli také co nejdříve konzultovat stav, kdy máte pocit chladu na rukou či nohou, přitom ale vaše kůže na dotek studená není. Mohlo by se jednat o příznak neurologického onemocnění.

Příčiny studených rukou a nohou

Důvodů, proč můžete mít studené končetiny je hned několik. Toto jsou nejčastější z nich:

Špatný krevní oběh

Jedná se o jednu z nejčastějších příčin studených nohou. Špatný krevní oběh může ztěžovat pravidelný přísun dostatečného množství teplé krve k rukám a nohám, proto jsou chladnější než zbytek těla. Problémy s krevním oběhem mohou být důsledkem srdečního onemocnění, stejně jako i příliš dlouhého sezení při sedavém způsobu života. Pokud v práci sedíte celý den u stolu, může se to projevit syndromem studených končetin. Špatný krevní oběh může způsobit také kouření.

Anémie

Anémie vzniká při nedostatku červených krvinek. To je další častá příčina studených nohou, zejména v těžkých případech anémie. Anémie z nedostatku železa se může vyskytnout i u jinak velmi zdravých lidí, vyšší riziko je u těhotných žen. Lze ji poměrně snadno léčit změnou stravy a užíváním potravinových doplňků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Cukrovka 1. a 2. typu

Cukrovka může způsobit nejen to, že jsou končetiny studené na dotek, ale také to, že jsou končetiny chladné pocitově v důsledku poškození nervů. Mezi další příznaky může patřit necitlivost nebo brnění rukou a nohou. Pokud pociťujete jakékoli známky poškození nervů, navštivte svého lékaře.

Hypotyreóza

Tento stav nastává, když je štítná žláza nedostatečně aktivní a neprodukuje dostatek hormonů. Tento stav narušuje metabolismus těla. Vzhledem k tomu, že metabolismus řídí srdeční tep i tělesnou teplotu, může nedostatečně aktivní štítná žláza přispívat ke sníženému krevnímu oběhu a chladnějším končetinám.

Mezi další (méně časté) příčiny studených nohou patří:

  • periferní cévní onemocnění neboli zúžení tepen v důsledku plaků
  • Raynaudův syndrom, při kterém dochází ke křečím cév
  • arterioskleróza
  • poškození nervů z jiných příčin

Co dělat, pokud máte studené ruce a nohy

Téměř ke všem těmto onemocněním, s výjimkou cukrovky, jsou náchylnější ženy. Důvodem může být složitější endokrinní systém žen nebo větší náchylnost k anémii kvůli menstruačnímu cyklu. Jak jsme popsali výše, studené ruce a nohy závisí na několika příčinách. Abyste se vyhnuli zhoršení stavu, noste v chladnějších měsících rukavice a teplé ponožky a pijte nápoje, které vás skutečně zahřejí (například teplý zázvorový čaj).

Pravidelné aerobní cvičení pomáhá zlepšit tzv. kolaterální cirkulaci, která zvětšuje velikost malých cév, takže mohou přenášet více krve. Zlepšení stravy může pomoci při anémii. Jezte více zelené zeleniny, masa a jater. Mnoho vitamínových doplňků obsahuje železo, a pokud vaříte v litinových hrncích, získáte tak také o něco více tohoto nezbytného prvku. Pravidelné cvičení může také pomoci regulovat váš metabolismus.

Co se vám nejvíce osvědčilo při syndromu studených rukou a nohou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články