Třas rukou – co ho přesně může způsobovat?

Co zapříčiňuje třes rukou a je to důvod k obavám? Při delším trvání jde zpravidla o závažné onemocnění s trvalými následky

Nejen se zvyšujícím se věkem se vám mohou začít klepat ruce. Může za to zeslábnutí svalstva, únava, stres nebo vážné onemocnění.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jestliže samotný třes trvá jen krátkou chvíli, ve většině případů se bude jednat o projev únavy svalů nebo výsledek dlouhodobého působení stresu. Delší trvání tohoto problému však může poukazovat i na závažnější onemocnění, což je důvod k návštěvě lékaře. Pokud si nejste jisti příčinou třasu, zavolejte raději svému doktorovi, který vás pošle na neurologické vyšetření.
Možná se u vás rozvíjí Parkinsonova choroba

Mimo ty méně vážné a přehlédnutelné příčiny můžeme mezi důvody třasu rukou zahrnout i vážná onemocnění. Nejčastějším z nich je Parkinsonova choroba, která se na začátku projevuje právě neovladatelným třesem. Jiné části těla mohou naopak „zatuhnout“ v jisté pozici, zatímco se vám ruce a nohy klepou i přes to, že právě nehnutě sedíte.

iZdroj fotografie: Unsplash

Parkinsonova choroba podobně jako svalová slabost postihuje spíše staré lidi.

Nemoc je těžce léčitelná, její průběh však můžete výrazně zpomalit. Pokud byste jí nevěnovali pozornost, začne vám pomalu komplikovat život, jelikož se třasy stanou silnějšími. Nakonec choroba postihne i ostatní svalstvo a běžné věci jako mluvení, kousání či polykání se pro vás stanou obtížnými. Pokud na sobě tedy kromě třasu pozorujete i poruchu rovnováhy, ztuhlost a únavu, kontaktujte lékaře.

Méně závažné příčiny klepání rukou

Často se s třasem rukou spojuje silný či dlouhotrvající stres, který člověk dlouze přehlíží a neřeší. Stavy úzkosti se totiž mohou projevit i na vašem těle, například právě svalovými křečemi, tiky nebo třesením. Ostatní projevy neurózy či stresu mohou být blízké těm, které doprovází Parkinsonovu chorobu, nemusíte je tak na první pohled rozeznat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jedním z dalších důvodů pro třas může být stres. Čím déle trvá, tím závažněji se může následně projevit.

V některých případech se také může jednat o pouhou únavu po dlouhé námaze. Přetažené svalstvo už nemá takovou sílu a i při jednodušších pracích, jako je zvednutí hrnku s čajem, se mohou rozklepat. Podobně se na vašem těle projevuje i stárnutí, rozdíl oproti Parkinsonově chorobě je však v tom, že v případě této nemoci se třesete i bez námahy a v klidovém stavu.

Zdroj: Medical News Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 1085 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Matka zkameněla hrůzou, když chůvička zaznamenala podivné stíny. Nečekala ani minutu a vyběhla do dětského pokoje
Události247
Rušení nemocnic? Šíříte lži, strašíte lidi a příště si ověřte informace, utřel Vojtěch v duelu ministrů Hamáčka
VědaŽivě
Věříte, že přistání Američanů na Měsíci byl podvrh? Pravda za konspiračními teoriemi odhalena v plné kráse
adbz
Přesaďte a rozmnožte lilie léty ověřeným způsobem zahrádkářů. Právě teď je na to ideální čas, bohatě vám pokvetou už příští rok