Čokoládové cysty mohou ženě způsobit neplodnost. Toto závažné onemocnění nepodceňujte, zasáhnout musí lékař

Tzv. Sampsonovy cysty je nutné včas rozpoznat, jinak mohou být pro ženu velmi nebezpečné a způsobit jí neplodnost. Jejich léčba je přitom rychlá a účinná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hluboko ve vaječnících se mohou tvořit nerakovinné útvary naplněné tekutinou. Tyto cysty mají nahnědlý vzhled, podle kterého dostaly i lidové označení čokoládové. Vyskytují se u 20 až 40 procent žen s endometriózou, což je běžná porucha, při níž výstelka dělohy roste mimo ni v oblasti vaječníků, vejcovodů i dalších částí ženských reprodukčních orgánů. Čokoládové cysty jsou podskupinou endometriózy, říká lékařka Karen Chiu Wang, MD z Johns Hopkins Medicine.

Co je to endometrióza

Abychom se dobrali toho, proč Sampsonovy neboli čokoládové cysty vlastně vznikají, musíme si nejprve vysvětlit, co je to endometrióza, se kterou úzce souvisejí. Jedná se o onemocnění, kdy se částečky výstelky dutiny děložní (endometrium) nacházejí mimo děložní dutinu. Jejich lokalizace dokonce nemusí být omezena jen na oblast pánve, ale objevit se mohou kdekoliv jinde v těle kromě srdečního svalu a sleziny. Onemocnění se projevuje bolestivou menstruací, bolestmi při pohlavním styku i přítomností krve v moči.

Proč čokoládové cysty vznikají

Aby těch problémů s nepříjemnou endometriózou nebylo málo, tak se na povrchu vaječníků mohou objevit endometrioidní cysty, jež pro svůj obsah nahnědlé tekutiny dostaly označení dehtové nebo čokoládové cysty. Etiologie onemocnění je multifaktoriální. Znamená to, že se na jeho vzniku podílí více faktorů, z nich jedním je i životní styl a prostředí. Endometrióza postihuje častěji ženy s časným nástupem menstruace, s kratším menstruačním cyklem a silnějším krvácením.

iZdroj fotografie: Pixabay
Čokoládové cysty se tvoří na povrchu vaječníků

Jak se provádí diagnostika čokoládové cysty

Potíže, které endometrióza obvykle působí, většinou přivedou pacientku ke gynekologovi. Vyšetření ovariálních endometrionů se pak provádí transvaginální sonografií, která může zjistit, jestli je v těle přítomná cysta. Citlivost této metody je natolik vysoká, že u cyst do velikosti 4 cm není třeba histologické ověření, které by v oblasti malé pánve představovalo operační výkon. Někdy je třeba přistoupit k laparoskopii. Ložiska hluboké endometriózy lze ověřit i magnetickou rezonancí.

Léčba čokoládové cysty záleží na její velikosti

Při léčby čokoládových cyst se zohledňuje věk pacientky, příznaky, jestli je postižen jeden nebo oba vaječníky. Je-li cysta malá do 4 cm, lékař obvykle doporučí ji sledovat. K odstranění cysty se přistupuje tehdy, jestliže její velikost přesáhla 4 cm nebo způsobuje neplodnost. Operace se provádí laparoskopicky pomocí tenké dlouhé trubice zavedené malými řezy v dutině břišní.

Vliv čokoládových cyst na plodnost ženy

Endometroidní cysty mohou poškodit zdravou tkáň na vaječnících, což pochopitelně ovlivňuje plodnost ženy. Dochází k tomu, že je méně vajíček a existuje riziko, že některá nedozrají. Ne vždy ale znamenají čokoládové cysty neplodnost. Někdy i navzdory jim se podaří ženě přirozeně otěhotnět. Další možností je využít k otěhotnění IVF neboli oplodnění ve zkumavce.

Jaké jsou vaše zkušenosti s endometriózou?

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články