Cukrovka může způsobit kromě jiného i vypadávání vlasů - JakZdravě.cz

Cukrovka může způsobit kromě jiného i vypadávání vlasů

Cukrovka ve většině případů způsobuje příznaky jako je svědění kůže, sucho v ústech, ztráta hmotnosti nebo extrémní únava. Méně známý vedlejší účinek je také vypadávání vlasů, o kterém ale mnoho lidí neví.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Může se projevit jako dočasný nebo dlouhodobý příznak. Cukrovka může ovlivnit nejen oči, ledviny, nebo srdce, ale také: 




  • Nervy
  • Mozek
  • Cévy

Poškozené cévy omezují tok krve a narušují růstový cyklus vlasů. 

Jaké jsou příčiny vypadávání vlasů u lidí s cukrovkou 


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Lidé s cukrovkou trpí na vypadávání vlasů

Vysoká hladina cukru v krvi může působit ztenčení vlasů nebo dokonce k zastavení jejich růstu. Hormony a stres také negativně ovlivňují zdraví vlasů. Cukrovka může dokonce vyvolat plešatost. Je to běžné u mužů i žen. Lidé s diabetem jsou také mnohem náchylnější k poruchám štítné žlázy. 

Nedostatek železa může způsobit plešatost. Cukrovka přímo sice anémii nezpůsobuje, ale jsou známy určité stavy nebo komplikace spojené právě s ledvinami. Jakýkoliv chirurgický zákrok při hubnutí a následná rychlá ztráta hmotnosti může způsobit vypadávání vlasů. 


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vypadávání může být i jeden z příznaků nemoci

Vliv na vypadávání vlasů má také to, o jaký typ cukrovky se jedná. Androgenetická alopecie souvisí s druhým typem a alopecia areata je běžná u cukrovky typu 1. Kromě vlasů můžete ztratit také ochlupení na různých částech těla. 

Jak se léčí vypadávání vlasů u lidí s cukrovkou? 

Přesnou diagnózou a správnou léčbou lze vypadávání vlasů předejít. Samozřejmě bude vždy záležet na závažnosti zdravotního stavu a osobních preferencích. Můžete si zakoupit různé přípravku proti vypadávání vlasů, ty ale neřeší příčinu. Důležitá v tomto ohledu je zdravá strava, doplňky stravy, vitamíny, a také dostatečný pohyb. 

Správná hladina cukru v krvi je způsob, jak se s vypadáváním vlasů vypořádat. Můžete také vyzkoušet kosmetické nebo chirurgické možnosti léčby, pokud nebude fungovat jiná metoda. Laserová terapie je bezbolestná, neinvazivní a bezpečná. Lékař může použít lasery různých délek. Kortikosteroidy se zase přímo vstřikují do ztenčující oblasti, aby pomohly vlasům znovu dorůst. Injekce je nutné podávat každých 4-8 týdnů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů