Cukrovka může způsobit kromě jiného i vypadávání vlasů

Cukrovka ve většině případů způsobuje příznaky jako je svědění kůže, sucho v ústech, ztráta hmotnosti nebo extrémní únava. Méně známý vedlejší účinek je také vypadávání vlasů, o kterém ale mnoho lidí neví.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Může se projevit jako dočasný nebo dlouhodobý příznak. Cukrovka může ovlivnit nejen oči, ledviny, nebo srdce, ale také: 

  • Nervy
  • Mozek
  • Cévy

Poškozené cévy omezují tok krve a narušují růstový cyklus vlasů. 

Jaké jsou příčiny vypadávání vlasů u lidí s cukrovkou 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Lidé s cukrovkou trpí na vypadávání vlasů

Vysoká hladina cukru v krvi může působit ztenčení vlasů nebo dokonce k zastavení jejich růstu. Hormony a stres také negativně ovlivňují zdraví vlasů. Cukrovka může dokonce vyvolat plešatost. Je to běžné u mužů i žen. Lidé s diabetem jsou také mnohem náchylnější k poruchám štítné žlázy. 

Nedostatek železa může způsobit plešatost. Cukrovka přímo sice anémii nezpůsobuje, ale jsou známy určité stavy nebo komplikace spojené právě s ledvinami. Jakýkoliv chirurgický zákrok při hubnutí a následná rychlá ztráta hmotnosti může způsobit vypadávání vlasů. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vypadávání může být i jeden z příznaků nemoci

Vliv na vypadávání vlasů má také to, o jaký typ cukrovky se jedná. Androgenetická alopecie souvisí s druhým typem a alopecia areata je běžná u cukrovky typu 1. Kromě vlasů můžete ztratit také ochlupení na různých částech těla. 

Jak se léčí vypadávání vlasů u lidí s cukrovkou? 

Přesnou diagnózou a správnou léčbou lze vypadávání vlasů předejít. Samozřejmě bude vždy záležet na závažnosti zdravotního stavu a osobních preferencích. Můžete si zakoupit různé přípravku proti vypadávání vlasů, ty ale neřeší příčinu. Důležitá v tomto ohledu je zdravá strava, doplňky stravy, vitamíny, a také dostatečný pohyb. 

Správná hladina cukru v krvi je způsob, jak se s vypadáváním vlasů vypořádat. Můžete také vyzkoušet kosmetické nebo chirurgické možnosti léčby, pokud nebude fungovat jiná metoda. Laserová terapie je bezbolestná, neinvazivní a bezpečná. Lékař může použít lasery různých délek. Kortikosteroidy se zase přímo vstřikují do ztenčující oblasti, aby pomohly vlasům znovu dorůst. Injekce je nutné podávat každých 4-8 týdnů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články