Procvičení chodidel uleví od bolesti zad. Stačí jimi kroužit nebo se projít po špičkách

Na první pohled se může zdát, že chodidla a záda spolu nikterak závratně nesouvisí. Ve skutečnosti ale bolest v chodidlech může způsobit bolest zad.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud vás bolí záda, je čas do své (ideálně) každodenní rutiny zakomponovat protahování. Podle studie z roku 2015 8týdenní zaměření na protahování a zlepšení držení těla podstatně snížilo bolesti, kterými účastníci trpěli. Podle odborníka Daniel Yetman má protahování další výhody: zlepšení cirkulace krve a naopak zmenšení rizika zranění. Ne každý má ale čas protahovat celé své tělo. Naštěstí procvičování chodidel v mnoha případech postačí.

Spojitost mezi chodidly a zády

Jednoduše řečeno, v lidském těle vše souvisí se vším: jako když vás z nedostatku vody rozbolí hlava nebo vám úzkost způsobí nepříjemné pocity v žaludku. Nohy a záda jsou navíc propojeny sedacím nervem, který se táhne od chodidel až ke spodní části zad. Chodidla stav vašich zad ovlivňují i jinak. Pokud máte například plochá chodidla, ovlivní to vaše držení těla — a nesprávný postoj může vést k bolestem.

Procvičování a protahování posiluje svaly a vazy v chodidlech, což jim pomáhá lépe unést váhu těla. Záda jsou tím pádem méně namáhána. Procvičování chodidel navíc stimuluje tok krve, což může vést ke snížení ztuhlosti v oblasti zad. To, že spolu chodidla a záda doopravdy souvisí, potvrzuje i opačný směr obtíží. Kupříkladu Bechtěrevova nemoc (onemocnění obratlů) je spojována se syndromem patní ostruhy. 

Unavená chodidla z podpatků
iZdroj fotografie: Freepik

Cviky, které uleví od bolesti zad

Začít můžete rozcvičkou kotníku, u které lze stát i sedět. Krouživým pohybem rozpohybujte svůj kotník, 30 vteřin ve směru hodinových ručiček, dalších 30 proti. Následovat může krátká, třeba jen 20vteřinová, procházka po prstech (totiž, po těch na nohou). Chůze po prstech uleví od bolestí a zároveň posiluje šlachy. Protahovat můžete nejen celé chodidlo, ale klidně jen prsty: všemi směry, kterými to dokážete.

Na další cvik budete potřebovat tužku. Už ji máte? Tak ji rovnou zahoďte na zem. Cílem tohoto cviku je zvednout ji ze stoje, aniž byste pokrčili kolena. Když se vám ji podaří uchopit, stačí nohu jen nadzvednout. Nemusíte se ji bez pokrčení kolenou snažit dostat zpátky do své ruky. Takže tedy: uchopit, nadzvednout, upustit, sebrat. A opakovat, dokud vás to bude bavit. Za odměnu si můžete udělat jednoduchou masáž.

Masáž chodidel míčkem
iZdroj fotografie: Depositphotos

Na tu budete potřebovat tenisový míček. Anebo golfový. Fantazii se meze nekladou, dokud předmět splňuje podmínky relativní kulatosti a malého rozměru. Použít lze klidně i menší studenou láhev vody, která navíc uleví od případné bolesti chodidel. Na tento cvik se můžete usadit. Míček pak svým chodidlem posouvejte sem a tam, aby svým pohybem masíroval spodní část nohy. Pokud z toho nejste dvakrát moudří, stačí se podívat na video níže.

  • rozcvička kotníku
  • chůze po prstech
  • protahování prstů
  • zvedání tužky
  • masáž tenisovým míčkem

Jak často se potýkáte s bolestí zad?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články