Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu

Cystitida je nepříjemné onemocnění, které se může velmi snadno stát závažným zdravotním problémem. Důležitou roli hraje zejména včasná léčba.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cystitida je infekce močového měchýře, ke které dochází, když se tento malý důležitý orgán zanítí. Jak potvrzují specialisté z University of Illinois, jedná se o nepříjemný problém, který se může velmi snadno stát závažným zdravotním nebezpečím, a to zejména pokud jej neléčíte včas. Naštěstí existuje seznam nejčastějších příznaků, které lze snadno rozpoznat – důležité je poté co nejdříve navštívit praktického lékaře a učinit kroky, které vám určí. Dále byste pak měli brát v potaz vhodnou prevenci a popřípadě také vyzkoušet účinnou domácí léčbu. 

Příčiny a typické příznaky cystitidy

Ačkoliv infekce močových cest patří mezi nejčastější příčiny cystitidy, toto nepříjemné onemocnění mohou způsobit také některé léky a hygienické prostředky. Může postihnout naprosto každého člověka, ovšem nejčastěji se vyskytuje u žen. Dále může stát za jejím vznikem také časté vystavování se radiaci, trvalé používání katétru a dráždivých hygienických výrobků. Cystitida může být akutní nebo intersticiální (akutní se objevuje náhle, přičemž intersticiální je chronická a postihuje více vrstev tkáně močového měchýře).

Jak akutní, tak intersticiální cystitida však může mít řadu možných příznaků. Mezi ty nejčastější patří především: 

  • časté nutkání močit
  • nutkání močit poté, co jste kompletně vyprázdnili močový měchýř
  • zakalená nebo silně zapáchající moč
  • nízká horečka  
  • krev v moči
  • bolest při pohlavním styku
  • pocity tlaku nebo plnosti močového měchýře
  • křeče v břiše nebo zádech

Pokud se infekce močového měchýře rozšíří do ledvin, může se toto onemocnění stát velmi závažným zdravotním problémem. V takovém případě pacienti mohou pociťovat nevolnost, bolesti zad nebo boku, zimnici a mají časté nutkání zvracet (dále se pak mohou ve spojení s infekcí ledvin objevit příznaky, jako je krev v moči nebo vysoká horečka). V každém případě je však důležité kontaktovat svého praktického lékaře a problém zavčasu léčit, abyste ochránili své zdraví a co nejrychleji se zotavili. 

Jak si můžete pomoci s cystitidou doma?

K léčbě nepříjemné cystitidy vám lékař se vší pravděpodobností předepíše vhodná antibiotika, která jsou stanovena stejně pro každého pacienta (výběr léků je určen výzkumem a je definován v klinických doporučeních, kterými se řídí většina urologů). Samozřejmě by bylo lepší předepsat antibakteriální léky s přihlédnutím k výsledkům bakteriologické kultivace moči, ale v případě akutní cystitidy nemá pacient bohužel možnost čekat, až bude analýza připravena. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prevence tohoto nepříjemného onemocnění poté spočívá ve zmírnění rizikových faktorů v životě pacienta a změnou životního stylu (zejména co se týče stravování, pohybu a dostatečné konzumace pitné vody) – odborník pak může také doporučit imunoprofylaxi, antibakteriální profylaxi a léky na zvýšení odolnosti sliznice močového měchýře. Je ovšem důležité si uvědomit, že s infekcí si dokáže poradit pouze soubor opatření a komplexní vyšetření pacienta, proto je důležité včas kontaktovat lékaře a řídit se jeho radami. 

Jak se před cystitidou chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
50letá žena v sobě 9 let nosila mrtvé dítě. Odmítala léčbu, protože si myslela, že je očarovaná
Události247
Události247
Důchodci musí také podávat daňové přiznání, ale jen někteří. Pokud to neudělají, hrozí jim tučné pokuty
VědaŽivě
VědaŽivě
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
adbz
adbz
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit