Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu

Cystitida je nepříjemné onemocnění, které se může velmi snadno stát závažným zdravotním problémem. Důležitou roli hraje zejména včasná léčba.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cystitida je infekce močového měchýře, ke které dochází, když se tento malý důležitý orgán zanítí. Jak potvrzují specialisté z University of Illinois, jedná se o nepříjemný problém, který se může velmi snadno stát závažným zdravotním nebezpečím, a to zejména pokud jej neléčíte včas. Naštěstí existuje seznam nejčastějších příznaků, které lze snadno rozpoznat – důležité je poté co nejdříve navštívit praktického lékaře a učinit kroky, které vám určí. Dále byste pak měli brát v potaz vhodnou prevenci a popřípadě také vyzkoušet účinnou domácí léčbu. 

Příčiny a typické příznaky cystitidy

Ačkoliv infekce močových cest patří mezi nejčastější příčiny cystitidy, toto nepříjemné onemocnění mohou způsobit také některé léky a hygienické prostředky. Může postihnout naprosto každého člověka, ovšem nejčastěji se vyskytuje u žen. Dále může stát za jejím vznikem také časté vystavování se radiaci, trvalé používání katétru a dráždivých hygienických výrobků. Cystitida může být akutní nebo intersticiální (akutní se objevuje náhle, přičemž intersticiální je chronická a postihuje více vrstev tkáně močového měchýře).

Jak akutní, tak intersticiální cystitida však může mít řadu možných příznaků. Mezi ty nejčastější patří především: 

  • časté nutkání močit
  • nutkání močit poté, co jste kompletně vyprázdnili močový měchýř
  • zakalená nebo silně zapáchající moč
  • nízká horečka  
  • krev v moči
  • bolest při pohlavním styku
  • pocity tlaku nebo plnosti močového měchýře
  • křeče v břiše nebo zádech

Pokud se infekce močového měchýře rozšíří do ledvin, může se toto onemocnění stát velmi závažným zdravotním problémem. V takovém případě pacienti mohou pociťovat nevolnost, bolesti zad nebo boku, zimnici a mají časté nutkání zvracet (dále se pak mohou ve spojení s infekcí ledvin objevit příznaky, jako je krev v moči nebo vysoká horečka). V každém případě je však důležité kontaktovat svého praktického lékaře a problém zavčasu léčit, abyste ochránili své zdraví a co nejrychleji se zotavili. 

Jak si můžete pomoci s cystitidou doma?

K léčbě nepříjemné cystitidy vám lékař se vší pravděpodobností předepíše vhodná antibiotika, která jsou stanovena stejně pro každého pacienta (výběr léků je určen výzkumem a je definován v klinických doporučeních, kterými se řídí většina urologů). Samozřejmě by bylo lepší předepsat antibakteriální léky s přihlédnutím k výsledkům bakteriologické kultivace moči, ale v případě akutní cystitidy nemá pacient bohužel možnost čekat, až bude analýza připravena. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Prevence tohoto nepříjemného onemocnění poté spočívá ve zmírnění rizikových faktorů v životě pacienta a změnou životního stylu (zejména co se týče stravování, pohybu a dostatečné konzumace pitné vody) – odborník pak může také doporučit imunoprofylaxi, antibakteriální profylaxi a léky na zvýšení odolnosti sliznice močového měchýře. Je ovšem důležité si uvědomit, že s infekcí si dokáže poradit pouze soubor opatření a komplexní vyšetření pacienta, proto je důležité včas kontaktovat lékaře a řídit se jeho radami. 

Jak se před cystitidou chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články