Nedostatečná nebo nadbytečná hydratace? - JakZdravě.cz

Fatální chyba, kterou si nevědomky během léta ubližujeme aneb Devět příznaků, že pijete až příliš mnoho vody

Odevšad slyšíte, že máte pít více vody. Přílišná hydratace však může rovněž škodit. Seznamte se s jejími příznaky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Všude vždy slyšíme, že máme pít více vody. Ale ne nadarmo se říká, že čeho je moc, toho je příliš. Pro naše tělo je sice nezbytné pít dostatečné množství vody, ale nesmí se to přehánět. Příznaky nadměrné hydratace jsou občas dokonce zaměňovány za příznaky dehydratace. To člověka donutí ještě více pít, což mu může maximálně uškodit. Existuje totiž riziko, že se buňky zaplaví v důsledku abnormálně nízkých hladin sodíku v krvi. A to může mít i fatální následky.
1. Neopouštíte dům bez vaší lahve

Nosíte celý den u sebe lahev s vodou? A neustále ji doplňujete, jakmile ji vyprázdníte? Může to být známkou toho, že jste hydratováni až příliš. Možná by bylo lepší nechat tělu chvíli klid a lahev zanechat doma.


iZdroj fotografie: Depositphotos

2. Neustále pijete, přestože ani nemáte žízeň

Jedná se o další z nejjednodušších způsobů, jak to zjistit. Náš organismus je naprogramovaný tak, že pokud vodu potřebuje, řekne si o ni. K tomu slouží žízeň neboli mechanismus, který nám pomáhá zabraňovat dehydrataci. Ta se zvyšuje s rostoucí potřebou a nedostatkem tekutin.

3. Vaše moč je naprosto čirá

Při pití zdravého množství tekutin by vaše moč měla mít nažloutlou až průhledně žlutou barvu. Není tak úplně pravda, že čistá moč je známkou správné hydratace, ba naopak. Může to totiž indikovat, že jste vypili až příliš mnoho tekutin. Průměrně je vhodné vypít 8 až 10 sklenic denně. To se samozřejmě různí dle množství pohybu, hmotnosti a výšky.


iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Často odbíháte na záchod, a to i v noci

Dalším indikátorem je přílišné chození na záchod. A to třeba i v noci, kdy se probouzíte kvůli potřebě močit. Průměrný zdravý člověk si na toaletu dojde šestkrát až osmkrát denně. Pokud chodíte častěji, možná byste měli lehce snížit množství přijatých tekutin. Avšak tak stejně to může mít na svědomí hyperaktivní močový měchýř či kofein.

5. Není vám dobře a je vám téměř na zvracení

Pocit na zvracení je dalším příznakem, který snadno zaměníte za projev dehydratace. Avšak špatně vám naopak může být z toho, že se vaše ledviny již nedokáží zbavit přebytečné vody, která se v těle zadrží a hromadí. To má pak za následek nevolnost, průjmy či zvracení.


iZdroj fotografie: Depositphotos

6. Bolí vás hlava a máte ji téměř k prasknutí

Pokud vás začne bolet hlava, jedná se o typický příznak dehydratace. Jestliže je však příčinou hydratace nadměrná, doplněním tekutin si jen přihoršíte. Kvůli přebytečné vodě se sníží koncentrace soli v krvi. To může mít za následek otok všech orgánů včetně mozku. Ten pak může tlačit na lebku, což způsobuje bolesti hlavy. Je to zároveň velice nebezpečné, jelikož poškození mozku jsou často nevratná.

7. Máte oteklé končetiny

Zřejmé otoky mohou být dalším příznakem. Pokud totiž otékají vaše orgánové buňky, stejně tak tomu bude i u vaší pokožky. Takto můžete rovněž přibrat na váze, pokud vaše tělo zadržuje velké a přebytečné množství vody.


iZdroj fotografie: Depositphotos

8. Vaše svaly jsou pocitově slabé a často dostáváte křeče

Být zdravý a spokojený je o udržování určité rovnováhy. Tato rovnováha je však dost náchylná k narušení. Přílišná hydratace naředí hladinu důležitého elektrolytu a ta pak dokáže způsobit značné nepříjemnosti, například svalovou slabost nebo časté křeče. Nejlepším přírodním zdrojem těchto nezbytných látek je kokosová voda.

9. Máte neustálý pocit únavy a vyčerpání

Velkým množstvím přijatých tekutin zbytečně dáváte zabrat už tak zatíženým ledvinám. Ty jsou totiž zodpovědné za regulaci rovnováhy v krvi. Následkem přepracovanosti ledvin může být hormonální stresová reakce, kvůli níž se pak cítíte tolik unavení.

Zdroj: The Healthy

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Sklady před vánočními svátky
Události247
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář
adbz
Pěstování čerstvé jarní cibulky pomocí kelímku a vody. Během 9 dnů vyrostou na parapetu nekonečné zásoby