Každý Čech by měl vstávat o hodinu dříve, apelují lékaři. Je to prevence choroby, která denně zabije přes 2 000 lidí

Není nic lepšího, než když se ráno probudíte úplně odpočatí a vyspaní. A dobrý spánek je výborný i na zmírnění depresí. Možná vás překvapí, že tyto dvě věci jsou úzce spojeny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dobře se vyspat může být velice důležité pro zvládání depresí. Když totiž budete dobře odpočatí, budete mít nejen více energie, ale také budete mít lepší pohled na život a lepší soustředění. Hluboký a dobrý spánek je totiž o mnoho důležitější než odpočinek během dne. V nejhlubším stádiu se vám zjednodušeně řečeno dobíjí baterky. Fáze ve které spíte, zase zvyšuje vaši schopnost učit se a pamatovat si věci.

Spánek a deprese

Problémy se spánkem bývají často první známkou deprese. A je docela těžké od sebe tyto dvě věci oddělit. Můžete být v depresi ze špatného spánku a nebo můžete špatně spát kvůli depresím. Bohužel i menší problémy se spánkem mohou negativně ovlivnit vaši náladu. A čím déle trvá váš špatný spánek, tím horší tyto problémy budou. Na druhou stranu se může stát, že nemůžete spát kvůli depresím. Je to začarovaný kruh.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Špatný spánek ztěžuje léčbu deprese

Běžné léčby deprese, jako jsou třeba různé léky, nemusí fungovat, pokud máte problémy se spánkem. A pokud se nebudete starat i o tyto problémy, deprese se vám pravděpodobně vrátí. Váš lékař vám naštěstí může pomoci s obojím. A naštěstí existuje mnoho způsobů, jak spánek aspoň trošku zlepšit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Připravte se na spánek přes den

Spánek není jen o tom, co děláte v noci. Důležité totiž je, příjemně se unavit, aby se vám pěkně usínalo. Přes den určitě vyjděte ven, sluneční světlo je skvělý lékař. Každý den aspoň trošku cvičte. Pomůže vám to dříve usnout a také probudit se svěží. Rozhodně ale necvičte pár hodit před spaním, to by vás spíš nabudilo. Každý den jezte přibližně ve stejnou dobu. Omezte alkohol, kofein a kouření.

Zútulněte si ložnici

Důležitá je pohodlná postel a chladná místnost. Není dobré se v noci budit promočení od potu. Ložnici používejte pouze ke spánku a k sexu. Televize a další elektronika do ložnice nepatří, světlo z nich si totiž rádo pohrává s vaší náladou. Rádio, telefon, notebook nebo cokoliv, co vydává nějaký zvuk, ztlumte úplně na minimum. Usínejte s zataženými závěsy nebo žaluziemi, nejlepší je úplná tma.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je třeba nějaká noční rutina

Stereotyp je nejlepší, pokud jde o dobrý spánek. Jděte spát a probouzejte se každý den ve stejnou dobu, a to i o víkendech. Každý den si dopřejte hodinku jen na to, abyste odpočívali, přečtěte si třeba nějakou knížku. Nemluvte o věcech, které vás stresují, těsně před spaním. A vyzkoušet můžete také meditaci. Co pomáhá vám na špatný spánek?

Zdroj: Webmd, Národní ústav duševního zdraví

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články