Řešení bolesti zubů z pohodlí domova: Hřebíček je pomocník, úlevu nabídne i máta

Bolesti jsou vždy nepříjemné, u zubů to platí dvojnásob. Je možné využít pár triků, které od bolesti uleví do té doby, než se vše srovná nebo než navštívíte zubaře.

i Zdroj fotografie: Kagor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Přírodní léky mohou pomoci s nejedním problémem. Výjimkou není ani nepříjemná bolest zubů. Existuje několik triků, které mohou pomoci od malých problémů nebo alespoň ulevit od bolesti do doby než navštívíte zubního lékaře. Zubní lékař Christine Frank, DDS v těchto případech doporučuje proplachy slanou vodou či peroxidem vodíku. Ulevit může i studený obklad nebo dokonce česnek, který je vhodný díky svým antibakteriálním vlastnostem.

Vhodné jsou proplachy slanou vodou i peroxidem vodíku

Proplachy pomocí slané vody jsou častou první volbou při bolestech zubů. Slaná voda je totiž přírodním dezinfekčním prostředkem, a navíc pomáhá uvolnit části jídla, které uvízly mezi zuby. Slaná voda pomůže snížit zánět, ideální je smíchat půl lžičky soli do sklenice teplé vody a následně ji použít jako ústní vodu. Výplach pomocí peroxidu vodíku zabije bakterie, pomůže zredukovat zubní plak a léčit krvácející dásně. Správný postup je smíchání 3 % peroxidu vodíku s vodou v poměru 1:1. Nikdy tuto směs nepolykejte, jen vyplachujte.

Pro zklidnění je vhodný studený obklad i mátové čajové sáčky

Studený obklad způsobuje stažení cév a to zmírňuje bolest. Chlad je nápomocný i pro léčbu zánětů a otoků. Ideální je zabalený sáček ledu přidržet na postižené oblasti po dobu 20 minut. K utlumení bolesti a zklidnění citlivých dásní je nejlepší použití sáčků mátového čaje. Ty je možné využít vlažné i vychlazené. Česnek je známý pro své léčivé i antibakteriální vlastnosti. Je možné stroužek česneku rozdrtit a nanést na postižené místo nebo případně pomalu žvýkat stroužek čerstvého česneku.

iZdroj fotografie: Flickr

Přínosný může být vanilkový extrakt i voňavý hřebíček

Vanilkový extrakt obsahuje alkohol, který zmírňuje bolesti a má také antioxidační účinky, které z něj dělají skvělý lék. Stačí ho nanést na vatový tampon či prst a nanést na postižené místo. Už z historie je známé použití hřebíčku na bolesti zubů. Obsahuje totiž eugenol, který je přírodním antiseptikem. Pak pomůže utlumit bolest a zmírnit záněty. Doporučuje se i použití listů guavy, jelikož mají protizánětlivé vlastnosti. Je možné žvýkat čerstvé listy nebo přidat drcené listy do vroucí vody.

Tymián i další rostliny vhodné k léčbě bolesti zubů

Tymián se chlubí silnými antibakteriálními a antioxidačními vlastnostmi, které mohou pomoci i při léčbě bolesti zubů. Nápomocný je i v boji proti bakteriím, které mohou způsobovat zubní kazy. Dalším vhodným zástupcem je i pšeničná tráva, která se chlubí protizánětlivými vlastnostmi i podporou imunity. Pšeničná tráva se dá pít nebo je možné ji použít jako ústní vodu. Všechny výše uvedené tipy můžete zkusit využít. Pokud vás trápí horečka, celková bolest, problémy s dýcháním či otok, neprodleně navštivte svého zubního lékaře.

Jakými prostředky bojujete proti bolesti zubů vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články