S energetickými nápoji opatrně: Ne nadarmo se říká, že dokážou zničit srdce

Energetické nápoje svádí k použití hlavně studenty před zkouškami. Ale i mnoho dospělých je běžně pije. Přitom o jejich negativním vlivu na zdraví se již dlouhou dobu ví.

Vylévání energetického nápoje i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jestli i vy patříte k lidem, kteří využívají energetické nápoje, aby zvýšili svou produktivitu, možná byste se měli zamyslet. Energetické nápoje sice pomohou překonat únavu a díky obsahu cukru rozpohybují mozkové závity, ale, jak říká dietetik Keith Pearson, na ostatních stranách jen škodí. Nejvíce škodí srdci, jednomu z nejdůležitějších orgánů ve vašem těle.

Studie mluví jasně

Podle vědecké studie z roku 2009 mají energetické nápoje vliv na samotnou elektrickou srdeční aktivitu, čímž ovlivňují také srdeční frekvenci. Kromě toho zvyšují krevní tlak. Tyto faktory vedou ke zvýšené srdeční aktivitě, opotřebovávání srdce a společně s vysokým tlakem může dojít k infarktu myokardu.

Malá studie publikovaná v Journal of the American Heart Association potvrdila, že vypití 1 000 ml energetického nápoje v krátké době rapidně zvýší krevní tlak a riziko vzniku abnormalit v srdečním rytmu. I když fenomén v srdečním rytmu přetrvává po vypití energetického nápoje pouze dočasně, jakákoli změna srdečního rytmu může vést k život ohrožujícímu stavu. Studie probíhala na zdravých mladých lidech bez kombinování energetických nápojů s jinými nebezpečnými látkami.

Co z toho vyplývá?

Energetické nápoje se dají snadno koupit. Běžně je konzumuje velké množství lidí, většinou dospělých, ale také mladší věkové kategorie, jako například studenti. Zmiňované studie se zaměřovaly na krátkodobé účinky, dlouhodobé jsou daleko nenápadnější a ničí srdce postupně. Navíc zkombinuje-li se energetický drink s alkoholem nebo jinými látkami, může vzniknout skutečně zdraví nebezpečná varianta.

Vylévání energetického nápoje iZdroj fotografie: Pixabay
Energetickým nápojům je lepší se vyhnout

Mladí konzumenti by měli být poučeni

Rodiče by měli mít přehled o tom, co jejich nezletilí potomci pijí, případně kolik a jak často. Ti starší, kteří jsou již zodpovědní sami za sebe, by měli být poučeni o tom, jak energetické nápoje negativně ovlivňují zdraví a že by k jejich konzumaci měli přistupovat opatrně. Také není od věci zvyšovat povědomí o potravinách, které pomohou překonat únavu a dodat energii.

Jak často sáhnete po energetickém nápoji vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články