„Druhý mozek“ sídlí ve střevech aneb Jak se narušení mikroflóry podepisuje na psychice

Váš (první) mozek a střeva si mají co říct ve dne v noci. Navzájem se ovlivňují — dokonce do té míry, že se skrze střeva dá umenšit stres, úzkost i depresivní stavy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se řekne neuron, nejspíš si automaticky představíte mozek. Celé miliony neuronů však nazývají domovem jinou část vašeho těla. Celý trávicí trakt je protkán složitou sítí, která se odborně nazývá enterický nervový systém. Důsledkem tohoto propojení je vzájemné ovlivňování, které jste nejspíš už zažili na vlastní kůži. Například, když se vám úzkostí stáhne žaludek. Jak říká doktor Ruairi Robertson, ovlivňování probíhá i opačným směrem.

Jako dvě drbny: Jak spolu dva mozky komunikují?

Mezi jedno z nejdůležitějších spojení patří nerv s téměř poetickým názvem: bloudivý. Ve studiích provedených na zvířatech bylo prokázáno, že vlivem stresu bloudivý nerv přenáší do trávicího traktu signály, které v této oblasti pak způsobují potíže. Nervy ale nejsou jediné pojítko. Svou roli hraje i chemie, konkrétně chemické látky zvané neurotransmitery. Serotonin a dopamin nejspíš znáte, ale co taková GABA?

Obrázek mozku na šedém pozadí
iZdroj fotografie: Freepik

GABA, neboli kyselina gama-aminomáselná, je neurotransmiter, který ovlivňuje pocity strachu a úzkosti. K jeho produkci může dojít i za pomoci střevních mikrobů, což je fakt, který samozřejmě podnítil zvědavost vědecké obce. Ve studii provedené na myších se ukázalo, že některá probiotika dovedou zvýšit produkci tohoto neurotransmiteru, což v konečném důsledku dokáže umenšit projevy úzkosti i depresivních stavů.

Do komunikace se zapojují i celé triliony mikrobů, kteří s vámi vesele koexistují. Svou troškou do mlýna přispívají vytvářením chemikálií, které ovlivňují váš mozek (ten opravdový). Kupříkladu mu dokážou sdělit, že je čas zahnat chutě na další jídlo. Procesy, které ve vašem těle probíhají možná právě teď, jsou ale nesmírně složité. Potenciál je nicméně velký: některá prebiotika (například galaktooligosacharid) by mohly vést ke snížení stresu.

Mladá žena ve stresu
iZdroj fotografie: Freepik

Jak nasytit oba svoje mozky naráz?

Některé potraviny jsou prospěšné pro váš opravdový mozek, některé pro ten druhý, ukrytý v trávicím traktu. Existují však i takové potraviny, které skrze svou prospěšnost pro druhý mozek příznivě ovlivní i ten první. Jedná se o pět skupin potravin: jídla bohatá na omega-3 mastné kyseliny, fermentovaná jídla, jídla s vysokým obsahem vlákniny, potraviny bohaté na polyfenoly (rostlinné chemické látky) a tryptofany (aminokyseliny). Kde je najdete?

  • omega-3 mastné kyseliny: ryby, mořské řasy, vlašské ořechy
  • fermentovaná jídla: jogurty, kefíry, kysané zelí
  • jídla s vysokým obsahem vlákniny: celozrnné výrobky (pečivo, těstoviny atp.), ovoce, zelenina
  • potraviny bohaté na polyfenoly: kakao, zelený čaj, olivový olej, káva
  • potraviny bohaté na tryptofany: krůtí maso, vejce, sýry

Které ze zmíněných potravin konzumujete pravidelně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články