Fíky mají co nabídnout: Mohou pomoci na žaludeční potíže, zácpu i vysoký cholesterol

Fíky by měly být součástí jídelníčku každého, kdo má trápení s trávením nebo hladinou cukru v krvi. Připravte si sušené fíky v olivovém oleji a mějte připravený přírodní lék.

i Zdroj fotografie: Peachyeung316 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Fíky jsou jedinečným, velmi ceněným šťavnatým ovocem, které však lidi rozdělují do dvou skupin. Na ty, které je milují, a na ty, které jejich chuť příliš neoslovila. Ať už je to jakkoli, je nepopiratelné, že fíky jsou plné živin a nabízejí řadu potenciálních zdravotních výhod. Podle certifikované dietoložky pro podporu výživy Katherine Marengo mohou fíky podporovat zdravé trávení, snížit riziko srdečních onemocnění a regulovat hladinu cukru v krvi.

Zdravotní výhody fíků

Fíky mají mnoho potenciálních výhod. Již dlouho se používají jako domácí lék nebo alternativní léčba zažívacích problémů, jako je například zácpa, díky svému vysokému obsahu vlákniny. Fíky také mohou zlepšit krevní tlak a hladinu krevního tuku, což může pomoci zlepšit zdraví cév a snížit riziko srdečních onemocnění, jako je mrtvice nebo infarkt.

Konzumovat je můžete i v případě, kdy vás trápí vysoká hladina cukru v krvi. Pití čaje z fíkových listů ke snídani může snížit potřebu inzulínu u pacientů s cukrovkou 1. typu. Nápoje obsahující vysoké dávky extraktu z fíků mají nižší glykemický index, což znamená, že mají příznivý vliv na hladinu cukru v krvi. Fíky mohou mít dobrý vliv i na pokožku, zejména u lidí s alergickou dermatitidou nebo suchou, svědící kůží v důsledku alergií.

iZdroj fotografie: Pixabay

Recept na sušené fíky v olivovém oleji

Abyste si mohli fíky vychutnat i jinak než jen v čaji nebo čerstvé, zkuste si doma připravit sušené fíky v olivovém oleji. Do sklenice vhoďte asi 40 kusů sušených fíků a poté zalijte olivovým olejem až po okraj sklenice. Fíky vstřebají velké množství olivového oleje, takže se nemusíte bát ho tam nalít opravdu hodně. Pevně uzavřete a skladujte po dobu 40 dnů.

Užívejte před každým jídlem jeden kus. Tento starý lidový recept vám pomůže při žaludečních potížích, hemeroidech, zácpě, vysokém cholesterolu, neplodnosti, anémii, astmatu i bronchitidě. Dbejte však na to, abyste použili opravdu kvalitní suroviny, to platí především u olivového oleje.

Už jste někdy zkoušeli sušené fíky jako léčbu zácpy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články