Sušené švestky změkčí stolici a poslouží jako přírodní projímadlo

Četnost vyprazdňování stolice je u každého trochu jiná. Za zácpu se ale obvykle považuje stav, kdy jste na velké nebyli dva až tři dny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zácpa je charakteristická namáhavým, obtížným a málo častým vyprazdňováním stolice. Jedná se o velmi častý problém u starších lidí a u lidí s malým množstvím pohybu. Zdravotní sestra Carissa Stephens dodává, že zácpu si můžete přivodit nedostatečným příjmem tekutin nebo také nízkým obsahem vlákniny ve stravě. Jednoduchou zácpu zvládnete vyléčit doma. Pokud tyto snahy selžou, bude lepší vyhledat lékaře.

Proč máte zácpu?

Zácpa nemusí být způsobena pouze chybami v životním stylu (pitný režim, vláknina, pohyb). Může se objevit jako druhotný projev onemocnění střev. Někdy mohou způsobit zácpu léky. Dělají to některá analgetika (hlavně opiátového typu), antacida na bázi hliníku a anticholinergika (používají se ke zpomalení střevních pohybů). Vyprazdňování tvrdé stolice je často bolestivé, může se objevit také krev. S tímto příznakem je lepší zkonzultovat svůj stav s odborníkem.

Komplikace

Nejčastější komplikace zácpy bývá natržení konečníku, případně hemoroidy. K vytlačení střevní tkáně ven z konečníku (hemoroidu) dochází kvůli urputnému tlačení při snaze se vyprázdnit. Hemoroidy jsou bolestivé, mohou prasknout a začít krvácet. Vždy je lepší s nimi navštívit proktologa včas.

Co pomáhá proti zácpě?

Jako první věc zvyšte příjem tekutin a vlákniny ve stravě. Pro řešení akutní zácpy můžete použít glycerinový čípek nebo volně dostupná projímadla. Toto řešení by ale nemělo být pravidlem, jinak si vypěstujete závislost na projímadlech a bez nich se už vyprázdnit nedokážete. Mnohem lepší je na to jít přirozenou cestou a vybírat z potravin, které mají laxativní účinek. Skvělou potravinou pro léčbu zácpy jsou sušené švestky.

Miska se sušenými švestkami iZdroj fotografie: Pixabay

Domácí recept proti zácpě

Toto lidové projímadlo sází na vlákninu a velké množství tekutin. Tedy přesně na to, co jednoduchou zácpu vyřeší.

Co budete potřebovat?

  • 150 g datlí bez pecek,
  • 150 g sušených švestek
  • a 5 šálků vroucí vody.

Příprava a aplikace:

  1. Datle a sušené švestky nakrájejte na malé kousky.
  2. Přidejte nakrájené kousky do vroucí vody.
  3. Směs vařte, dokud se nesrazí.

Tuto směs konzumujte ráno. Přidat si ji můžete do jogurtu, cereálií nebo jiných jídel, ke kterým se vám bude hodit. Švestky můžete konzumovat i samotné, účinek by se měl brzy dostavit. Nepodceňujte zácpu a včas ji řešte. Dlouhotrvající zácpa negativně ovlivňuje celé vaše tělo.

Co pomáhá řešit zácpu vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články