Jaká hodnota lidského pulsu je ta správná? Triviální vzorec upozorní, kdy už si dát velký pozor

Nejspíše většina lidí někdy slyšela pojmy jako je „tep“, „puls“ nebo také „srdeční frekvence“. Co však tyto pojmy přesně znamenají a jaká je jejich optimální hodnota?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Puls, jinými slovy také tep, je tlaková vlna vyvolaná srdeční činností a přesunem krve z levé srdeční komory do aorty. Odtud je poté cévami a tepnami vháněna do celého těla a tento koloběh je až do naší smrti nekonečný. Podle intervalů těchto vln se určuje náš srdeční rytmus a jeho frekvence, což je velmi důležitý ukazatel našeho zdraví. Jaká hodnota je tedy optimální a jak ji správně naměřit?

Měnící se hodnota pulsu

Ačkoliv existují určité normy a jakési tabulky, které nám ukazují, jaká tepová hodnota je ta správná, jedná se o poměrně měnící se hodnotu, a to v závislosti na celé řadě faktorů. Jedním, a tím nejdůležitějším z nich, je právě věk lidí. Podle toho se totiž činnost srdce mění, a tím také jeho rytmus a tepová frekvence. Jiný puls tedy bude u malých dětí, jiný u dospělého muže, a opět jiný také u důchodců v pokročilém věku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším faktorem, který tepovou frekvenci a tedy puls, výrazně ovlivňuje, je také pohlaví. U mužů je totiž zcela běžné, že je jejich srdeční sval větší, a tedy také disponuje vyšší činností a silou jednotlivých úderů. Zcela rozdílný tep tedy nahmatáme u muže a ženy stejného věku a zdravotního stavu. Ten, když už jej zmiňujeme, je také důležitým indikátorem srdeční frekvence.

Rozdíl mezi jednotlivými hodnotami tepu

Kromě toho, že může být plus rozdílný na základě věku, pohlaví nebo také zdraví, se mění i v různých situacích. Rozlišujeme proto 3 základní druhy tepové frekvence:

Klidovou tepovou frekvenci, která činí přibližně 65 tepů za minutu. U mužů bývá často v rozmezí 50-80 tepů za minutu a u žen poměrně vyšší. Jedná se tep v klidovém nebo také odpočinkovém režimu, a tedy když pouze sedíme nebo si užíváme chvilku relaxace či spánku. Nesmí nás však trápit žádný stres ani jiné rozrušující okolnosti, které by naši srdeční frekvenci mohly zvedat.

Aktuální tepovou frekvenci zažíváme v běžných každodenních chvílích, kdy nejsme sice v naprostém klidu, ale ani se za ničím neženeme a nemá nám tep příliš co zvyšovat. Obvykle je tato tepová hodnota kolem 72-78 tepů za minutu a opět zde hrají roli věk i pohlaví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Maximální tepovou frekvenci, kterou zažíváme během sportovní aktivity, strachu nebo maximální stresující situaci. V takovém případě naše srdce pracuje rychleji a tep se tím pádem zvedá, pokud však překročí své určité maximum, může dojít k jeho selhávání. Tato tepová frekvence se počíná následujícím způsobem:

  • U mužů (podle fyzických parametrů, tělesné zdatnosti, trénovanosti atd.) = 214 – (věk x 0,8)
  • U žen (podle fyzických parametrů, tělesné zdatnosti, trénovanosti atd.) = 209 – (věk x 0,7)

Průměrně tedy vychází, že maximální tep muže ve věku 50 let bude činit přibližně 174 tepů za minutu. Ovšem tento tep je dále ovlivněn jeho zdravím, fyzickou zdatností a kondicí, a také dalšími vnějšími i vnitřními faktory.

Jak správně naměřit tep

Způsobů, jak lze rychle a efektivně naměřit tlak, respektive tep je více. Tou nejjednodušší jsou různé typy elektrotechnických měřičů v podobě klasického měřiče tlaku či pulsu, či dokonce chytré hodinky a jiná šikovná zařízení. Pokud však nic takového po ruce nemáte, musíte se spolehnout a sebe a své vlastní tělo. Dobré je proto vědět, kde takový puls nejlépe nahmatat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ideálně tedy na větších tepnách, které jsou dobře nahmatatelné. Jedná se například o krkavici (pod okrajem čelistní kosti), zápěstní tepnu (klasicky na zápěstí), nebo vřetenní tepnu (pod ohybem loktu). Když už tedy víte kde, ještě zbývá zjistit jak. Nejlépe tedy puls nahmatáte tím způsobem, že na výše zmíněnou tepnu položíte dva prsty (vyhněte se palci, ten má totiž svůj vlastní tep, a tak by mohlo dojít k mylnému počítání) a během jedné minuty počítejte, kolikrát ucítíte zapulsování.

Vyzkoušeli jste měření svého tepu? Jak vám to šlo nám dejte vědět do komentáře.

Zdroj: Healthline, Cleveland Clinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články