Nejen časté močení, ale i samovolné úniky: Hyperaktivní močový měchýř kvůli potřebě vzbudí člověka klidně uprostřed noci

Nutkavé a naléhavé močení je nejen fyzické omezení, má také velký vliv na psychiku. Týká se častěji žen. Není to ale konec světa. Existují způsoby, jak ho řešit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hyperaktivní močový měchýř neznamená jen časté močení, ačkoli se jedná o nejběžnější projev. Charakteristické je pro něj naléhavá a nekontrolovatelná potřeba močit. Takto se to děje více jak osmkrát denně a může se stát, že malé množství moči unikne ještě předtím, než doběhnete na toaletu. Co byste měli dělat, pokud se vás tento problém týká? Na to se hned zaměříme.

Co nikdy nedělat

Nikdy nesnižujte příjem tekutin, jinak si akorát způsobíte dehydrataci. Ta s sebou přinese nevolnosti, bolesti hlavy a mdloby. Hlavně starší lidé by si neměli se snižováním tekutin zahrávat, protože jsou na dehydrataci velmi citliví. Druhá věc, které byste se neměli dopustit, je izolovat se od společnosti. Ačkoli je nutkavé a časté močení náročné na psychiku, jak potvrzuje i web Healthline, jakmile sklouznete k izolaci, jste jen krůček od deprese. Hyperaktivní močový měchýř je zdravotní stav jako každý jiný, rozhodně se nestyďte.

Jak léčit hyperaktivní močový měchýř?

Od blízkým k lékaři

Jako první je důležité si přiznat problém a mluvit o něm s blízkými lidmi. Možná budete překvapení, jak vám ostatní pomohou. Rozhodně vám doporučí navštívit lékaře. To určitě udělejte, hlavně pokud vám hyperaktivní močový měchýř narušuje každodenní aktivity. Lékařská věda umí zmírnit nepříjemné příznaky a předepsat adekvátní léčbu. Také se ujistíte, že se za příznaky hyperaktivního močového měchýře neukrývá jiná nemoc. Například cukrovka se projevuje častým močením, jak jsme na JakZdravě již psali.

Pozor na dráždivé látky

Dávejte si pozor na kofein. Tato látka podporuje častější močení (je to diuretikum), takže snižte množství kávy a dalších kofeinových nápojů, které pijete. Kofein je navíc pro močový měchýř dráždivý. Mezi dráždivé potraviny dále patří citrusové plody a kořeněná jídla. Těm se v případě hyperaktivního močového měchýře raději vyhýbejte.

Žena jdoucí v noci na záchod iZdroj fotografie: Freepik
Hyperaktivní močový měchýř vás nenechá spát. Doslova.

Sledujte svůj stav

Lékař se vás bude ptát, jak často jdete na toaletu. Proto si to zapisujte, je těžké si pamatovat, kolikrát za den jste byli močit. Také se vyplatí psát si kromě výdeje také příjem, respektive množství tekutin, kolik za den vypijete. Zápisky vezměte s sebou k lékaři. Jak na správný pitný režim radila naše redakce již dříve.

Inkontinence moči a plynatost nemusí být problém ani po šedesátce. Řešením je 5 snadných cviků na posílení pánevního dna

Cvičení pro močový měchýř

Posílením svalů pánevního dna můžete zmírnit lehkou inkontinenci i hyperaktivní močový měchýř, jak píše web MedicalNewsToday. Kegelovy cviky jsou více než vhodné, pomáhají zmírňovat bolest, snižují nutkání na močení a pomáhají uvolnit svalstvo močového měchýře.

Jaké jsou vaše zkušenosti s hyperaktivním močovým měchýřem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články