Ztráta váhy, časté močení a hlad: Mohlo by se jednat o cukrovku

Diabetes mellitus neboli cukrovka je onemocnění, kdy buňky nedokážou zpracovávat cukr. Důvodem může být nedostatek inzulínu nebo neschopnost buněk na něj reagovat.

i Zdroj: Unsplash
                   

Kromě známých příznaků cukrovky existují ještě další, méně známé, ale velmi důležité a očima nepřehlédnutelné. Jedná se o kožní příznaky, které vyvolává vysoká hladina cukru v krvi. Pokud se u vás vyskytne některý z podezřelých kožních příznaků, je nutné navštívit lékaře. Může se jednat o ještě neodhalenou cukrovku.

Skvrny na kůži

Při neléčené cukrovce se na kůži mohou objevit nažloutlé, načervenalé nebo hnědé skvrny. Tyto skvrny zpočátku vypadají jako drobné akné, pak se ale šíří, bobtnají a tvrdnou. Oblast kolem změněného ložiska bývá porcelánová, lesklá a často jsou skrze ni vidět krevní cévy. Bolest a svědění nejsou ničím zvláštním.

Změna kvality kůže

Hlavně na krku, v podpaží a v tříslech se často objevuje tmavá, na dotek sametová léze, která je způsobena vysokou hladinou inzulínu v krvi. Na rukou a prstech se může udělat ještě jiný typ kožních lézí. Jde o voskovité léze, kůže je hrubá, tvrdá a oteklá natolik, že může způsobovat ztuhnutí prstů. Pokud se cukrovka včas neléčí, léze se mohou rozšířit až na předloktí a horní část ramene. Necitlivost dlaní může být také jedním z příznaků, na které jsme vás na JakZdravě již upozorňovali a které vám pomohou odhalit cukrovku.

Cukrovka může způsobit kromě jiného i vypadávání vlasů

Kožní infekce

Cukrovkáři jsou obecně náchylnější k poranění kůže a následné infekci. Zánět kůže poznáte podle teplé, oteklé a bolestivé pokožky. Příznaky mohou být doprovázeny svědivou vyrážkou, puchýřky nebo může být kůže suchá se sklonem k šupinatění. Velmi časté jsou houbové infekce nohou, na pokožce hlavy, dlaních a nehtech.

Mladík škrábající se za krkem iZdroj fotografie: Freepik
Mezi příznaky cukrovky patří i kožní projevy, které mohou nepříjemně svědit

Otevřené rány

Nehojící se rány má na svědomí vysoká hladina cukru v krvi, která zhoršuje krevní oběh a zásobování těla krví. To vede podle webu ClevelandClinic ke špatnému hojení, které postihuje hlavně dolní končetiny. Diabetické vředy na nohou jsou velmi běžné.

Suchá a svědivá pokožka

Jak už bylo zmíněno výše, diabetická pokožka je náchylná nejen k poranění, ale také k přesychání. Suchá pokožka často svědí. Může za to vysoká hladina cukru v krvi a špatný krevní oběh. Pokud se cukrovka včas neléčí, zhoršující se krevní oběh může způsobit mrtvici, problémy se srdcem nebo ledvinami, jak už jsme na JakZdravě psali dříve.

Častá konzumace těstovin může vést ke vzniku cukrovky. Velké množství sacharidů je pro tělo zátěží

Další příznaky cukrovky

Kromě kožních příznaků si všímejte také celkového zdravotního stavu. Jestliže nevysvětlitelně hubnete, máte neustále hlad nebo chodíte často močit a máte velkou žízeň, je to, jak píše i web Healthline, důvod pro vyšetření lékařem. Vyšetření hladiny cukru je velmi snadné, provádí se nalačno z kapky krve z prstu. Lékař bude chtít pravděpodobně také vyšetřit vaši ranní moč.

Jaké máte zkušenosti s kožními projevy cukrovky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články