Idiopatická plicní fibróza: Tělo ničí rychleji než rakovina, příznaky se objeví už 5 let před diagnózou

Idiopatická plicní fibróza je nebezpečné onemocnění, které poškozuje lidské tělo více než rakovina. Jakmile rozpoznáte její příznaky, co nejdříve vyhledejte pomoc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pravděpodobně každý ví, že pokud máte zhoubné nádorové onemocnění, existuje vysoká pravděpodobnost, že za několik měsíců nebo let zemřete. Existuje však i jiná nemoc, která si vyžádala více obětí než rakovina a jejíž příznaky se mohou objevit již o 5 let dříve, než je diagnostikována. Jedná se o idiopatickou plicní fibrózu, která způsobuje hromadění pojivové tkáně v plicích a zmenšování dýchacího prostoru. Jakmile proto rozpoznáte její příznaky, měli byste co nejdříve kontaktovat svého praktického lékaře a začít se změnami životního stylu. 

Idiopatická plicní fibróza a lidské zdraví 

Idiopatická plicní fibróza je sice vzácné onemocnění, ale v současné době se objevuje stále častěji a postihuje především muže. Její nejčastější příčinou je přitom zánět způsobený látkou, která se vyvíjí v plicní tkáni, konkrétně ve vzdušných váčcích a kapilárách. To způsobuje hromadění pojivové tkáně a zmenšování dýchacího prostoru v plicích. Doposud neexistuje žádný lék ani konkrétní příčina, která by nemoc vysvětlovala – předpokládá se však, že určitou roli hrají nebezpečné vlivy prostředí. 

Naštěstí však existují způsoby, jak můžete zmírnit příznaky tohoto onemocnění a dožít se tak delšího věku. Klíčovou roli hraje především včasné rozpoznání příznaků, které se mohou objevit již 5 let před diagnostikou problému. Níže se proto můžete podívat na seznam těch nečastějších z nich, které byste rozhodně neměli ignorovat: 

Potíže s dýcháním a silný kašel

Jedná se o jedny z nejznámějších příznaků onemocnění, které se mohou objevit zejména při cvičení, náročné fyzické práci nebo dokonce i při ležení či sezení. Potíže s dýcháním a silný kašel jsou obecně nebezpečnými problémy, které byste nikdy neměli přehlížet. Pokud se s nimi tedy v poslední době čím dál častěji potýkáte, raději se poraďte se svým praktickým lékařem, který vám pomůže stanovit jejich příčinu. Obzvláště pozorní byste měli být v případě, pokud je kašel suchý, doprovází jej silná bolest na hrudi a bolest svalů a trvá déle než 8 týdnů.

Nevysvětlitelná únava 

Protože v případě idiopatické plicní fibrózy plíce nemohou správně fungovat, tělo nedostává dostatek kyslíku, takže se dostavuje únava, pohyb se stává namáhavým a pacienti často tráví noci převalováním se bez spánku. Nedostatek odpočinku je další nebezpečný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví, a to jak psychickém, tak i fyzickém. Rozhodně proto tento příznak nikdy neignorujte! 

iZdroj: Unsplash

Úbytek hmotnosti a Hippokratovy nehty

Toto onemocnění způsobuje, že tělo pacienta spotřebovává více energie na trávení, což může vést k výraznému úbytku na váze. Stejně tak se mohou v případě idiopatické plicní fibrózy objevit takzvané Hippokratovy nehty – ty obecně vypovídají o potížích v dýchacích cestách, při kterých plíce nemohou správně fungovat. 

Bolesti svalů, kloubů a otoky

Bolesti svalů a kloubů jsou často způsobeny silným kašlem v důsledku působení plicní fibrózy. Při problémech v dýchací soustavě je pak také postižen i krevní oběh, jehož nesprávná funkce může vést k tvorbě otoků a dalších potíží. I v tomto případě byste měli neprodleně navštívit lékaře. 

Jak často trápí problémy s dýchacími cesty vás?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články