Bolest na hrudi, závratě, nevolnost a dušnost: Jedná se o příznaky přicházejícího infarktu

Infarkt a mrtvice se projevují u mužů i žen různě, nespoléhejte proto jen na typickou bolest na hrudi či ochrnutí poloviny těla.

Starší muž držící se za srdce a mladší muž snažící se mu pomoci i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Přestože bolest na hrudi, závratě či dušnost mohou indikovat mnoho různých (a rozhodně méně závažných) zdravotních problémů, mohou také značit blížící se infarkt myokardu. Lékařka Payal Kohli, M.D. vysvětluje, že většina symptomů infarktu souvisí s nižším zásobením srdce a dalších orgánů a tkání krví, a potažmo tak i kyslíkem a živinami. Závratě a nevolnost mohou navíc indikovat i mozkovou mrtvici. V obou případech jde hlavně o rychlost léčby.

Příznaky infarktu se u mužů a žen liší

Typické znaky infarktu, jako je bolest na hrudi, která vystřeluje do ramene, paže či čelisti, jsme již na JakZdravě několikrát rozebírali. Tato typická bolest na hrudi je častější u mužů. U žen se objevuje spíše bolest v zádech, pažích či čelistech. Ženy, které infarkt prodělaly, si před ním stěžovaly také na studený pot, enormní únavu, závratě, omdlévání, potíže s dýcháním a dušnost, nevolnost a zvracení. Tyto příznaky se mohou samozřejmě vyskytovat i u mužů.

Mrtvice a infarkt mají některé příznaky společné

Jak vysvětluje lékař Darragh O’Carroll, MD, příznaky jako nevolnost (včetně možného zvracení) a závratě se mohou objevit i u mozkové mrtvice. Dle zdravotnického portálu NZIP se tyto netypické příznaky opět objevují častěji u žen než u mužů a proto, že jsou skutečně netypické, dochází ke ztrátě drahocenného času a zpoždění léčby. Ta je však v případě infarktu či mrtvice naprosto klíčová. Čím později totiž dojde ke správné diagnostice a léčbě, tím horší jsou vyhlídky na úplné uzdravení. Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, typickými příznaky mrtvice jsou:

Starší žena držící se za hlavu a za zátylek iZdroj fotografie: Freepik
Nevolnost se může objevovat u mrtvice i u infarktu
  • ochrnutí poloviny obličeje (obvykle doprovázené poklesem jednoho koutku úst)
  • potíže s ovládáním končetin na jedné straně těla
  • potíže s mluvením či porozuměním řeči
  • porucha rovnováhy a koordinace pohybů

Co je to minimrtvice a jak se liší od té klasické? Varovné signály, jež by vás měly rychle nasměrovat do nemocnice

U infarktu i mrtvice jde o čas

Pokud si u někoho ve svém okolí všimnete příznaků infarktu či mrtvice, okamžitě zavolejte záchrannou službu (155 nebo 112). Setrvejte u poškozeného až do příjezdu sanitky a nepodávejte mu žádné jídlo ani pití (mohlo by dojít k udušení). Mluvte na něj, pokuste se jej uklidnit, tyto stavy totiž mohou být doprovázeny výraznými úzkostmi. Po příjezdu záchranářů jim sdělte příznaky, které jste pozorovali, a pokud jste si vědomi nějakých závažných onemocnění nebo léků, které daná osoba užívá, zmiňte je také.

Jak jste infarkt či mrtvici rozpoznali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články