Za celulitidou, otoky končetin i nezvyklou únavou stojí nesprávná funkce lymfy. Jak mízní systém rozpohybovat?

Lidské tělo funguje jako taková malé chemická továrna, v níž neustále probíhají nejrůznější procesy. K těm základním patří i odvod škodlivin z organismu pryč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se zamyslíme nad funkcí těla, zjistíme, o jak úžasný mechanismus se jedná. Vše je vyladěno do nejmenšího detailu, ovšem za předpokladu, že je funkce stoprocentní. Stačí malý nedostatek, který se ihned negativně projeví na zdravotním stavu. Platí to i pro lymfatický systém, jenž je nezbytný pro odstraňování toxinů a škodlivých látek z těla, říká lékařka Sara Condron Keller, MD. Když správně nepracuje, mohou se objevit problémy s celulitidou, otoky končetin i celkovou únavou.

Proč máme v těle lymfatický systém

Ač to na první pohled tak nevypadá, je lymfatický systém součástí obranyschopnosti člověka. Na starosti má čistění organismu od škodlivin, jež vzniknou vlivem probíhajících procesů v těle, ale i těch, které se do organismu dostanou z venku potravinami či vzduchem. Lymfatický systém je složený z lymfatických cév, orgánů a tkání. Patří sem zejména slezina, mandle, kostní dřeň a brzlík.

Co se stane, když lymfatický systém nepracuje správně

Lymfatický neboli mízní oběh je velmi podobný krevnímu oběhu, kdy lymfatické kapiláry pokrývají celé tělo. Jestliže dojde k jeho špatné funkci, lymfa ztrácí svou schopnost filtrace. Organismus začne být zatěžován škodlivinami, ty se ukládají do mezibuněčných prostor a dochází k hromadění vody, soli, tuku a odpadních látek v podkoží.

Jak poznáte špatnou funkci svého lymfatického systému

Na stav lymfatického systému každého člověka má velký vliv jeho způsob života. Když konzumuje velké množství průmyslově zpracovaných potravin, a zároveň nemá dostatek fyzické aktivity, nemůže se pak divit, že jeho lymfatický systém bude přetížený. Postupem času se pak o slovo přihlásí zdravotní problémy. Těmi může být bolest hlavy, artritida, poruchy trávení, kožní nemoci, otoky končetin.

iZdroj fotografie: Pexels
Ruční masáž lymfatického systému by měl provádět školený odborník s praxí

Jak si pomoct od přetíženého lymfatického systému

Když už dojde k tomu, že váš lymfatický systém nepracuje správně, je začít s tím něco dělat. Můžete se pravidelným cvičením pokusit rozpohybovat lymfu, a zlepšit tak stav systému. Vzhledem k tomu, že se problémy s lymfatickým systémem projevují zejména nepříjemnými otoky, bude třeba vyhledat i odbornou pomoc. Zde se nabízejí hlavně masáže prováděné školenými lymfoterapeuty s praxí za pomoci speciálních přístrojů, případně i rukama.

Pozor na to, jakého odborníka si pro masáže vyberete

Lymfatickou masáž je třeba dělat odborně. Zkušený lymfoterapeut se nejprve zeptá pacienta na jeho zdravotní stav, zjistí si prodělané operace a užívané léky. Podle zjištěných údajů se stanovuje masáž na míru. Ta by neměla nikdy bolet, nepříjemně tlačit nebo dělat modřiny. Součástí celkové masáže je i ta ruční, která otevírá a uvolňuje uzliny, aby míza mohla volně proudit – to znamená kolem krku, nadklíčků, zátylku, a pak také v tříslech a na vnitřní straně stehna. Pokud k tomu nedojde, může dokonce nastat situace, že se problémy s lymfatických systémem zhorší.

Jak léčíte problémy s lymfou vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články