Nejčastější příznaky cukrovky 2. typu | JakZdravě.cz

První známky vysoké hladiny cukru v krvi: Majorita Čechů je ignoruje a končí s cukrovkou druhého typu

Onemocnění tohoto druhu dokáže být pěkně zákeřné. Mnoho lidí totiž ani nepozná, že nějaké onemocnění má. Zjistí se nejčastěji z preventivní prohlídky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

To, že je cukrovka způsobená pojídáním velkého množství cukru, si snad v dnešní době už nikdo z nás nemyslí. Nyní víme, že cukrovka prvního typu je vrozená, kdežto cukrovka druhého typu úzce souvisí s životním stylem. Jedná se o plíživou nemoc, která se projevuje s různou intenzitou a nápadností. Abyste ji dokázali spolehlivě poznat, sledujte příznaky, apeluje Kacy Church, MD.   
Pocit neustálé žízně a nadměrné močení

Jedná se o nejběžnější a nejčastější příznak cukrovky druhého typu. I když pijete, máte neustále žízeň. Máte pocit, že ji nedokážete ničím uhasit. Ani sladká šťáva, minerální voda, čaj a nic podobného nepomáhá. Na druhou stranu můžete poměrně hodně močit. K takovému stavu dochází tehdy, když se v krvi začne tvořit velké množství glukózy a ledviny musí pracovat mnohem intenzivněji, aby z těla vyplavily přebytečný cukr. 


iZdroj fotografie: Pexels

Hodně jíte, ale nepřibíráte

Mnoho lidí, ne však všichni, kteří mají vysokou hladinu cukru v krvi, zjistí, že jsou hladoví více než obvykle. Jedná se o symptom nazývaný polyfagie. V takovém případě tělo nedostává energii z glukózy, ale přeměňuje ji na svaly a tuk. Jakmile tělo začne svaly a tuky rozkládat, abyste měli energii, dojde k neúmyslnému úbytku na váze. Mimo to můžete zaznamenat slabost svalů.  


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jste extrémně unavení

Únava a slabost jsou také poměrně častým příznakem cukrovky druhého typu. Tělo nezvládá správně zpracovávat inzulín nebo ho nemá dostatek z důvodu jeho zůstávání v krvi. V takovém případě se nedostává do buněk a my jsme unavení. Také pozor na časté močení, může vést k dehydrataci organismu. Jedná se o nepříjemné příznaky, které není radno přehlížet.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozmazané vidění a časté bolesti hlavy

Klidně i několikrát denně se vám může stát, že z ničeho nic je vaše vidění rozdvojené nebo rozmazané. Vysoká hladina cukru v krvi může vést k úniku tekutiny ve vašem oku, a následné se změní tvar čočky. To způsobuje špatné zaostření. Na pozoru byste se měli mít především v práci, může se také objevit související motání se hlavy a její bolest. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Brnění v rukou i nohou

Pokud hladina cukru není pod kontrolou, může se objevit poškození nervů, kterému se říká diabetická neuropatie. V takových případech vás brní ruce, klidně i nohy. Mnoho lidí také prozradilo, že místo brnění pociťovali silnější bolest v končetinách. Nejčastěji se tyto příznaky vyskytují u lidí, kteří se s cukrovkou potýkají již delší dobu. Rozhodně si na tyto příznaky dávejte pozor. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Krvácivé dásně a zvýšené riziko infekce

Onemocnění dásní je známou komplikací jak u diabetu prvního typu, tak i u toho druhého. V takovém případě se onemocnění neléčí tak rychle, jak bychom chtěli. V krvi je uvolněno více glukózy, což způsobuje zhoršení zánětu. Bohužel i vaše sliny obsahují glukózu, kterou bakterie doslova milují. Zpočátku se vyskytují oteklé dásně a začervenání kolem zubů. Pokud potíže neřešíte včas, mohou způsobit parodontózu. Postihují vás některé výše zmíněné příznaky nebo snad nějaké jiné? 

Zdroj: Everydayhealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů