Deprese, úzkost a problémy se spánkem: Možná jde o fibromyalgii

Různé příznaky mohou poukazovat na celou řadu onemocnění. Pokud trpíte chronickou plošnou bolestí déle než 3 měsíce, únavou a špatně spíte, může se jednat o fibromyalgii.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidské tělo je komplikované a o fibromyalgii to platí též. V minulosti dokonce byly pochybnosti, zda vůbec tato diagnóza existuje, ale dnes se již ví, že ano. Lékařka Nancy Carteron vysvětluje, že mezi nejtypičtější projevy fibromyalgie patří dlouhodobá plošná bolest doprovázena ztuhlostí, doplněná místy na těle, které jsou více citlivé na tlak bez nějakého vysvětlení. Příčiny vzniku tohoto onemocnění nejsou zatím zcela známy a léčba se také zatím omezuje na úlevu od příznaků. Diagnóza není jednoduchá, ale již existují možnosti, jak toto onemocnění potvrdit.

Proč fibromyalgie vzniká

Pravdou je, že ani odborníci se zatím zcela neshodli, proč k tomuto onemocnění dochází. Existují teorie, že mozek snižuje práh bolesti nebo také že nervy či mozek přehnaně reagují na normální signály bolesti. Ovšem jistou roli u fibromyalgie hrají i geny. Pokud toto onemocnění trápí někoho ve vaší rodině i vy máte vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění. Ovšem zhoršit příznaky může i prodělaná infekce, ať už se jedná o chřipku či zápal plic a také prodělané trauma či vysoká míra stresu.

Jak se fibromyalgie projevuje?

Ať už vznikne fibromyalgie z jakéhokoliv důvodu, projevuje se mnoha příznaky. Mezi nejtypičtější příznaky patří bolest, která je plošná a většinou je patrná ve svalech. Může se ovšem projevovat také bolestí na hrudi podobné jako při infarktu. Z plejády bolestí je možné pociťovat i bolesti zad či nohou. Typickými citlivými body při fibromyalgii je zadní část hlavy, horní část ramen, horní část hrudníku, vnější strana loktů, boky, kolena.

plošná bolest těla iZdroj fotografie: Freepik
Plošné bolesti svalů, ale i bolest zad či ramen mohou poukazovat na fibromyalgii

Kromě všech zmíněných bolestí, které jsou považovány za jeden ze stěžejních ukazatelů, že se jedná o tuto nemoc, existuje ještě celá řada dalších možných nepříjemností, které mohou bolesti doprovázet. Typicky pacienty trápí také únava, problémy se spánkem, neschopnost se soustředit, vyrážka či svědění, ale také suché oči nebo dokonce deprese či úzkosti. Jak je z výčtu patrné, tato nemoc neohrozí jen vaše fyzické zdraví, ale velice často i zdraví psychické.

Diagnóza a léčba

Ukazatelů, že se může jednat o fibromyalgii je mnoho, ovšem definitivně stanovit tuto diagnózu není tak jednoduché. Hlavním vodítkem je bolest vyskytující se v typických oblastech po dobu delší než 3 měsíce, pak vyloučení jiných možných příčin a v neposlední řadě se provádí test z krve. Pokud se fibromyalgie potvrdí, není vyhráno, jelikož lék jako takový zatím neexistuje. Jedinou možností je eliminace příznaků. To zpravidla zahrnuje léky proti bolesti, léky proti záchvatům (využívány například pro epileptiky), antidepresiva, ale třeba i léky na spaní.

Jaké příznaky u vás odpovídají fibromyalgii?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články