Zařaďte do svého jídelníčku domácí zázvorový nápoj a pojistěte si tak nejen své fyzické zdraví

Nápoj z kořene zázvoru si zamilujete. Kromě zdravotních benefitů pomůže nastartovat váš metabolismus a podpoří rychlejší hubnutí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý z vás by měl usilovat o to, aby byl zdravý a zlepšoval celkovou obranyschopnost svého organismu. Jednou z možností, jak tak učinit, je pravidelná konzumace zdraví prospěšných potravin. Mezi ty se řadí kupříkladu zázvor lékařský (Zingiber officinale), který pochází z jihovýchodní Asie. Tato rostlina vám podle dietoložky Natalie Butler pomůže nejen snížit riziko rozvoje srdečních a neurodegenerativních onemocnění, ale také ohlídá správné trávení, optimální hladinu cholesterolu a cukru v krvi a v neposlední řadě vám pomůže s hubnutím.

Zázvorový nápoj pro vaše zdraví

Zdraví prospěšné účinky zázvoru lékařského, jejichž pravdivost je podložená prováděnými studiemi, pravděpodobně znáte. Kořen této rostliny, který můžete volně zakoupit téměř v každém supermarketu, je součástí řady farmaceutických produktů a doplňků stravy. Abyste využili jeho síly na maximum, nemusíte ovšem ihned běžet do lékárny. Snadno si z něj připravíte léčivý nápoj i doma. Pro jeho výrobu si připravte 5 litrů čisté vody, šťávu z 1 citronu a 7 tenkých plátků kořene zázvoru.  

Vodu nalijte do většího hrnce a přiveďte k varu. Jakmile se na hladině objeví první bubliny, vhoďte do ní nakrájený zázvor a přibližně 15 minut vařte. Po uplynutí potřebné doby hrnec z plamene odstavte a vývar nechte vychladnout. Jakmile dosáhne pokojové teploty, sceďte ho do uzavíratelné nádoby, kde jej dochuťte citronovou šťávou. Zázvorový nápoj se doporučuje konzumovat pravidelně každý den před snídaní a před večeří.

Jestliže se zrovna potýkáte s některou z nemocí, změňte poměr surovin a přidejte do nápoje ještě česnek. Do food procesoru (nebo mixéru) vložte asi 4 centimetrový kus zázvoru, 4 stroužky oloupaného česneku a 4 citrony včetně kůry (doporučují se ty v BIO kvalitě). Všechny suroviny důkladně promixujte za vzniku husté kaše. Tu následně vlijte do 1,5 litru vody a za stálého míchání vařte do zhoustnutí. Poté nápoj odstavte z plamene a po vychladnutí opět sceďte do uzavíratelné nádoby. Konzumujte jej stejně, jako v prvním případě.

Zázvor pomáhá předcházet řadě onemocnění

Pravidelná konzumace zázvorového nápoje se po nějaké době pozitivně projeví na vašem celkovém zdraví. Nejen, že posílíte imunitu a obranyschopnost svého organismu, ale také budete těžit z dalších benefitů, které kořen zázvoru poskytuje. Kromě zvýšeného příjmu vitamínů a minerálů podporuje zázvor správné trávení a činnost kardiovaskulárního systému. Zanedbatelné nejsou ani jeho protizánětlivé účinky, kdy dokáže předcházet akutním zánětům a léčit ty chronické.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zázvor je rovněž nabitý antioxidanty, které pomáhají například eliminovat projevy stárnutí. Tuto rostlinu jistě oceníte i v případě, že potřebujete regulovat hladinu cukru v krvi – je tedy vhodným doplňkem stravy pro ty z vás, kdo trpíte diabetem nebo si hlídáte „špatný“ cholesterol. Jestliže zkombinujete pravidelnou konzumaci zázvorového nápoje s vhodným životním stylem a dostatkem pohybu, budete rovněž rychleji shazovat přebytečné kilogramy.

Jak pravidelně posilujete své zdraví?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům