Zařaďte do svého jídelníčku domácí zázvorový nápoj a pojistěte si tak nejen své fyzické zdraví

Nápoj z kořene zázvoru si zamilujete. Kromě zdravotních benefitů pomůže nastartovat váš metabolismus a podpoří rychlejší hubnutí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý z vás by měl usilovat o to, aby byl zdravý a zlepšoval celkovou obranyschopnost svého organismu. Jednou z možností, jak tak učinit, je pravidelná konzumace zdraví prospěšných potravin. Mezi ty se řadí kupříkladu zázvor lékařský (Zingiber officinale), který pochází z jihovýchodní Asie. Tato rostlina vám podle dietoložky Natalie Butler pomůže nejen snížit riziko rozvoje srdečních a neurodegenerativních onemocnění, ale také ohlídá správné trávení, optimální hladinu cholesterolu a cukru v krvi a v neposlední řadě vám pomůže s hubnutím.

Zázvorový nápoj pro vaše zdraví

Zdraví prospěšné účinky zázvoru lékařského, jejichž pravdivost je podložená prováděnými studiemi, pravděpodobně znáte. Kořen této rostliny, který můžete volně zakoupit téměř v každém supermarketu, je součástí řady farmaceutických produktů a doplňků stravy. Abyste využili jeho síly na maximum, nemusíte ovšem ihned běžet do lékárny. Snadno si z něj připravíte léčivý nápoj i doma. Pro jeho výrobu si připravte 5 litrů čisté vody, šťávu z 1 citronu a 7 tenkých plátků kořene zázvoru.  

Vodu nalijte do většího hrnce a přiveďte k varu. Jakmile se na hladině objeví první bubliny, vhoďte do ní nakrájený zázvor a přibližně 15 minut vařte. Po uplynutí potřebné doby hrnec z plamene odstavte a vývar nechte vychladnout. Jakmile dosáhne pokojové teploty, sceďte ho do uzavíratelné nádoby, kde jej dochuťte citronovou šťávou. Zázvorový nápoj se doporučuje konzumovat pravidelně každý den před snídaní a před večeří.

Jestliže se zrovna potýkáte s některou z nemocí, změňte poměr surovin a přidejte do nápoje ještě česnek. Do food procesoru (nebo mixéru) vložte asi 4 centimetrový kus zázvoru, 4 stroužky oloupaného česneku a 4 citrony včetně kůry (doporučují se ty v BIO kvalitě). Všechny suroviny důkladně promixujte za vzniku husté kaše. Tu následně vlijte do 1,5 litru vody a za stálého míchání vařte do zhoustnutí. Poté nápoj odstavte z plamene a po vychladnutí opět sceďte do uzavíratelné nádoby. Konzumujte jej stejně, jako v prvním případě.

Zázvor pomáhá předcházet řadě onemocnění

Pravidelná konzumace zázvorového nápoje se po nějaké době pozitivně projeví na vašem celkovém zdraví. Nejen, že posílíte imunitu a obranyschopnost svého organismu, ale také budete těžit z dalších benefitů, které kořen zázvoru poskytuje. Kromě zvýšeného příjmu vitamínů a minerálů podporuje zázvor správné trávení a činnost kardiovaskulárního systému. Zanedbatelné nejsou ani jeho protizánětlivé účinky, kdy dokáže předcházet akutním zánětům a léčit ty chronické.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zázvor je rovněž nabitý antioxidanty, které pomáhají například eliminovat projevy stárnutí. Tuto rostlinu jistě oceníte i v případě, že potřebujete regulovat hladinu cukru v krvi – je tedy vhodným doplňkem stravy pro ty z vás, kdo trpíte diabetem nebo si hlídáte „špatný“ cholesterol. Jestliže zkombinujete pravidelnou konzumaci zázvorového nápoje s vhodným životním stylem a dostatkem pohybu, budete rovněž rychleji shazovat přebytečné kilogramy.

Jak pravidelně posilujete své zdraví?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články