Jak si prodloužit život o celých 8 let nehledě na aktuální věk a pohlaví

Lidé stále bádají nad tím, jakým způsobem lze prodloužit délku života. Řešení se přitom nabízí samo. Chce to jen dostatek pohybu a správný jídelníček.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V minulosti, když se člověk dožil vyššího věku, byl brán jako ctěný kmet. Nebývalo to pravidlem, protože hodně lidí umíralo v mladém, dokonce i v dětském věku. Moderní doba s sebou přinesla lepší životní podmínky. S nimi přišla i delší doba dožití. Co má na ni konkrétně vliv a jakým způsobem se lze dožít vyššího věku? Lékař Jeremy David Waltson, MD je toho názoru, že nejdůležitější je zachovat si přiměřenou fyzickou aktivitu a mít zdravý jídelníček.

Co si představit pod zdravým jídelníčkem

Kdo by se nechtěl v plném zdraví dožít stovky let? Bohužel se to podaří jen málokomu. Odborníci proto zkoumají, který životní styl je pro člověka nejvhodnější. Pravděpodobně vás nijak nepřekvapí, že je to zejména pestrá, vyvážená a pravidelná strava, která má vliv na lidské zdraví. Důležité je se nepřejídat. Raději se najezte do polosyta a napijte do polopita, to má na kondici člověka větší vliv. Pestrý jídelníček znamená jíst veškeré živiny v optimálním poměru.

iZdroj fotografie: Pixabay
Do zdravého jídelníčku patří pestrá zelenina

Na alkohol raději zapomeňte

Vědci se přou, jestli je alkohol zdravý nebo nikoliv. Někteří doporučují maximálně skleničku vína denně, která má pozitivní vliv na organismus. Jiní odborníci mají za to, že alkohol by měl být z jídelníčku zcela vyloučen. I v minimálním množství například poškozuje stěny žaludku, což přímo souvisí také s funkcí centrálního nervového systému.

Sedavý způsob života škodí

Člověk v moderní době má všechny možné pomocníky, kteří mu ulehčují práci a lidé nejčastěji tráví čas sezením. Místo vlastních nohou se používá k přemístění z bodu A do bodu B automobil, případně se svezeme na elektrické koloběžce nebo kole. Zde nemusíme vydat žádnou námahu. Jenže takový život člověku neprospívá. Pohyb je zdravý, a pokud si lidé chtějí uchovat zdraví do vysokého věku, měli by se pravidelně hýbat.

Pravidelně choďte

Co se týká pohybové aktivity, nemusejí se z vás hned stát závodníci maratonu. I obyčejná chůze má něco do sebe a pro tělo je naopak velmi prospěšná. Stačí, když se jí budete věnovat alespoň půl hodiny denně, aby se zlepšila vaše fyzická kondice. Ta má pak vliv na celkové zdraví i délku dožití.

Jakým způsobem se v kondici udržujete vy?

Zdroj: HopkinsMedicine

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články