Domácí ničitelé nevzhledných bradavic: Svou práci odvede česnek, aloe vera i banánová slupka

Bradavice jsou nepříjemný kožní problém, který může postihnout naprosto každého. Naštěstí však existují účinné domácí prostředky, kterými se jich zbavíte snadno a rychle.

i Zdroj fotografie: Klaus D. Peter / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bradavice jsou nezhoubné kožní útvary, které nejčastěji způsobuje virus ze skupiny lidských papilomavirů. Jejich přítomnost na pokožce může být velmi nepříjemná a bolestivá, přičemž jakmile je jednou zaznamenáte, můžete podle lékařky Deborah Weatherspoon snadno nakazit ostatní. Ačkoliv tyto výrůstky nejsou samy o sobě nijak nebezpečné, často mohou kazit vzhled jedince, a proto se jich postižení snaží zpravidla zbavit. To lze však provést pomocí určitých domácích prostředků, z nichž některé běžně vyhazujete do koše. 

Prevence bradavic

Existují způsoby, jak můžete bradavicím předcházet nebo zabránit jejich šíření do dalších částí těla, pokud jste se jimi již nakazili. Stačí se řídit podle následujících pokynů:

  • Pravidelně si myjte ruce, zejména pokud jste byli v kontaktu s někým, kdo má bradavice.
  • Bradavice zbytečně neosahávejte. 
  • Zakrývejte bradavice obvazem.
  • Udržujte ruce a nohy v suchu.
  • Pokud jdete na společenské koupaliště, vezměte si obuv do sprchy.

Pokud se na vaší pokožce bradavice již objevily, můžete vyzkoušet některé domácí prostředky pro jejich účinné odstranění. Stačí je pravidelně nanášet přímo na postižené místo a nevzhledné výrůstky brzy samy od sebe odpadnou. 

1) Banánová slupka

Banánová slupka obsahuje řadu užitečných vitamínů, minerálů a antioxidantů, které pomáhají odstraňovat bradavice a odumřelou kůži. Stačí postižené místo každý den potírat tímto účinným prostředkem (případně ji můžete přiložit přímo na bradavici a zafixovat ji) a změny zaznamenáte již během několika týdnů. Je proto důležité být trpěliví, ovšem pokud počkáte a dodržíte plán léčby, můžete se zbavit nevzhledných výrůstků zcela přirozeně a bez zbytečného utrácení. Slupka působí také skvěle proti bradavicím v blízkosti očí. 

2) Jablečný ocet

Jablečný ocet patří mezi nejoblíbenější domácí prostředky vůbec, a to z velmi dobrého důvodu – skvěle se totiž hodí jako přísada do vaření, pomůže vám vyčistit zašpiněné povrchy v kuchyni a především účinně ničí bradavice a papilomy v jejich okolí. Stačí do něj jednoduše namočit vatový tampon, ten přiložit přímo na postižené místo a následně ho zafixovat náplastí nebo obvazem. Pokud tento styl léčby provedete každý den, výsledky budete moci zaznamenat již během jednoho týdne.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Šťáva z aloe vera

Šťáva z aloe vera je obecně považována za jeden z nejúčinnějších prostředků proti kožním onemocněním, a proto není žádným překvapením, že vám dokáže pomoci zbavit se nevzhledných bradavic. Kromě toho ji můžete užívat jak zevně, tak i ve formě stravy (v takovém případě však prospěje spíše vašemu trávicímu systému). Mezi nejúčinnější způsob, jak si v tomto případě pomoci, je získat dužinu a tu aplikovat přímo na postižené místo. Popřípadě můžete vyzkoušet komerční gely na bázi této rostliny. 

4) Účinný česnek

Česnek patří mezi nejúčinnější domácí léčbu vůbec – pomůže vám ulevit si od kašle, nachlazení, zažívacích potíží a stejně tak dokáže účinně ničit bradavice. Stačí jej oloupat, rozdrtit několik stroužků a směs poté vetřít do postiženého místa. Samozřejmě je důležité připravit se na to, že to bude chvíli pálit, ale pokud budete schopni provádět tuto léčbu každý den, změny zaznamenáte již během několika dnů, maximálně týdnů. 

Jak se před bradavicemi chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články