Maximalizujte vstřebávání vitamínu C. Pouze při správné konzumaci pocítíte naplno jeho zázračné účinky

Vitamín C hraje v těle mnoho rolí. Jde o základní živinu, která posiluje imunitní systém, pomáhá vytvářet kolagen, chrání tělo před poškozením buněk a podporuje zotavení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vitamín C hraje zásadní roli při vstřebávání a metabolismus dalších živin v těle, včetně folátu, železa a vápníku. Tento vitamín, který je také známý pod názvem kyselina askorbová, navíc pomáhá snižovat hladiny hormonů stresu nebo záněty v těle. V neposlední řadě pomáhá s odbouráváním špatného cholesterolu. Bez kyseliny askorbové by naše tělo nemohlo fungovat správně. Je tedy důležité mít ho opravdu dostatek. Jeho konzumaci doporučuje i MUDr. Jan Pataky.

Jak se projeví nedostatek

Nedostatek vitamínu C se může na našem těle projevit mnoha způsoby. Může způsobovat krvácení dásní, ztrátu zubů, padání vlasů nebo suchou kůži. Kvůli nedostatku vitaminu C můžete mít bolestivé a oteklé klouby, a také se vám mohou snadno tvořit modřiny. Pokud si způsobíte nějaké zranění, může se kvůli absenci vitaminu C pomaleji hojit. Můžete se také cítit unavení, a dokonce vás může dostihnout špatná nálada. Nedostatek vitaminu C obvykle také způsobuje přibývání na váze nebo oxidační stres.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vitamin C je rozpustný ve vodě, takže se doplňky stravy snadno dají konzumovat nalačno. Vhodné je dávat si vitamín ihned po ránu, ideálně 30 minut před snídaní. Tento vitamín má nízkou míru vstřebávání v těle, protože se většinou ničí v trávicím systému. Podle vědeckého výzkumu The National Center for Biotechnology Information nabízí zapouzdřený vitamín C vyšší absorpci než standardní doplňky. V takovém případě je vitamín zabalený do bubliny kulovitých lipozomů, které přísady zapouzdří.

Projdou tělem bezpečně

Takový vitamín pak projde rychle a také bezpečně trávícím systémem do krevního oběhu. Liposomy se následně spojí s buněčnou membránou založenou na tuku a přenesou obsah dovnitř buňky. Tam pak začne působit vitamín C. Maximální absorpce vitamínu je dosažena procesem lipozomální enkapsulace s minimálním odpadem. Zapouzdřený vitamín tedy udělá svoji práci naprosto skvěle. Vitamín C pochopitelně můžete do svého těla dostat také díky různým potravinám.

iZdroj fotografie: Pixabay

Každý jistě ví, že „céčko“ se nachází například v citrusech. Z toho důvodu lidé konzumují mandarinky, pomeranče a další podobné plody. Paradoxně v tomto ovoci vitamínu není mnoho. Velké množství vitamínu C najdete v paprikách nebo brukvovité zelenině. Jde o brokolici, květák, kedlubnu nebo růžičkovou kapustu. Obsahují jej také brambory. Z dalšího ovoce můžeme jmenovat černý rybíz, který obsahuje vůbec nejvíce vitamínu C ze všech jmenovaných potravin. Najdete ho ale také v jahodách, malinách, ostružinách nebo borůvkách.

V jaké podobě doplňujete vitamin C do těla?

Vitamin C prospívá našemu zdraví.

Zdroj: Ivboost

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Zobrazit další články