Nejčastější příznaky obávané rakoviny | JakZdravě.cz

Signály, že ve vašem těle roste rakovinný nádor. Nebojte se zbytečných příznaků, sledujte ty pravé

Jedná se o nejobávanější nemoc vůbec. Bojíme se jí všichni, někdo méně, někdo více. Pokud máte strach, že jste onemocněli rakovinou, tyto příznaky vám ji spolehlivě odhalí. 

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Společně se srdečním onemocněním je rakovina nejčastější příčinou úmrtí po celém světě. Proto je velmi důležité, abyste její příznaky poznali co nejdříve a léčba mohla být zahájena včas. Jedině tak máte vysoké procento na přežití. Většinou se stává, že její příznaky bývají zaměňovány s jiným onemocněním a lidé přichází k lékaři již v pokročilém stádiu onemocnění. Z toho důvodu pro vás připravili Thomas Urban Marron, MD, PhD výčet nejčastějších ukazatelů.
Nejčastější příznaky rakoviny

Mezi nejčastější symptomy patří nevysvětlitelný úbytek hmotnosti. Především jde o více než deset procent z celkové váhy. Hubnutí je velmi rychlé a nechtěné. Vyskytuje se u lidí s rakovinou slinivky břišní, žaludku, jícnu nebo plic. Ovšem stává se, že se objeví i u rakoviny močového měchýře a jiného typu. Mezi další patří nevysvětlitelná horečka. Ta se objevuje především večer a je spojena s metastázemi. Také ji velmi často doprovází nadměrné noční pocení. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zároveň mnoho lidí prozradilo, že se u nich objevila velká schvácenost a únava. I když celou noc spali, ráno se cítili velmi vyčerpaní. U jedinců s rakovinou mízních uzlin, prsu nebo varlat, se objevuje místní začervenání a bouličky pod kůží. Ženy mohou na svém prsu zaznamenat zvrásnění, propadnutí, bouličky v podpaží, výtok z prsu a zarudnutí. Pozor si také dávejte na bledost, motání hlavy a slabost, může se jednat o leukémii. 

Další příznaky spojující onemocnění

Pozor byste si měli dávat i po opalování. Doporučujeme prohlédnout veškerá znaménka. Ta by se neměla zvětšovat, měnit strukturu, černat nebo krvácet. Pokud jste tyto změny zaznamenali, neprodleně vyhledejte lékaře. Zpozornět byste měli i tehdy, když vás nevysvětlitelně bolí kosti či jiná část těla. Může to být i hlava ve spojitosti se závratěmi. U rakoviny močového měchýře a prostaty se vyskytuje bolestivé močení, krev v moči a pocit nevyprázdnění. U žen s rakovinou čípku či dělohy bývá nejčastěji krvácení mimo cyklus. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Kašel, vykašlávání krve a chrapot, který není podmíněný nemocí a trvá dlouho, může být spojený s onemocněním jícnu, hrtanu, plic nebo štítné žlázy. Pokud zaznamenáte krvavou stolici, je třeba se mít v každém případě na pozoru. Při čerstvé krvi, ale i při natrávené krvi, kdy se objevují černé nitky. Dále bílé vřídky v ústech, které se rozšiřují, krvácí či silně bolí, mohou být ukazatelem rakoviny dutiny ústní. Pokud tomu tak je, většinou se zduří mízní uzliny, které ani po třech týdnech nemají tendenci se zmenšit.

Jakmile se nemoc rozšíří 

V případě, že se rakovina rozšířila mohou být příznaky jiné, intenzivnější a mohou takzvaně metastázovat do jiných částí těla. Mezi některé ukazatele patří především tyto příznaky:

  • Jestliže se objeví metastázy v kostech, projevují se silné bolesti na určitých místech. Také můžete mít oteklé klouby či nevysvětlitelné zlomeniny.
  • Metastázy v játrech se projevují otokem břicha, žloutenkou a žlutým bělmem v očích.
  • Jakmile začne rakovina metastazovat do mozku, příznaky zahrnují nesnesitelnou bolest hlavy, potíže s řečí, závratě a rozmazané vidění. 
  • Metastázy v plicích způsobují dušnost, zvětšení mízních uzlin u klíčních kostí a velkou únavu. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč je důležité si všímat svého těla?

Pokud si budete všímat příznaků či vašeho zdravotního stavu, dokážete odhalit onemocnění včas. Což je ovšem velmi důležité, protože odhalení rakoviny v počátcích znamená, že máte vysokou pravděpodobnost na úplné vyléčení. Například melanom lze úspěšně vyléčit, pokud je zachycen v brzkém stádiu. Ve většině případů se o rakovinu nejedná, ale vždy se raději mějte na pozoru. A to především tehdy, když se stav kůže zhoršuje a delší čas se neléčí.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Několik druhů rakoviny nelze rozeznat

Bohužel se někdy stane, že lidé nejeví žádné příznaky onemocnění. Potíže nastanou jakmile začne rakovina metastázovat. Například onemocnění vaječníků nemusí způsobovat zjevné potíže. Projeví se například mírně nafouklým břichem či pobolíváním v oblasti. Jakmile je nemoc v pokročilém stádiu, začne se projevovat. Pokud si ovšem nejste jistí, doporučujeme, abyste chodili na pravidelné prohlídky. Tudíž pokud máte obavy nebo některé z příznaků, které do tří týdnů nezmizí, zajděte si k lékaři. Pečujte o své zdraví, hýbejte se a jezte zdravě.


iZdroj fotografie: Pixabay

Zdroj: Everydayhealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Sklady před vánočními svátky
Události247
Nová vláda chce po nastoupení do úřadu povinné očkování zrušit. Ne ale úplně, budou existovat výjimky
VědaŽivě
Čeká nás v budoucnu reálný Armageddon? V případě velkého asteroidu mířícího na Zem mají světové velmoci jasný scénář
adbz
Pěstování čerstvé jarní cibulky pomocí kelímku a vody. Během 9 dnů vyrostou na parapetu nekonečné zásoby