Jedlá soda pomůže nejen v domácnosti: Zničí afty, pomocnou ruku podá i při pálení žáhy

Jedlá soda vám pomůže nejen vyčistit připálené hrnce či zbavit lednici zápachu. Zpomaluje a léčí i některá onemocnění a zbaví vás například svědění po bodnutí hmyzem.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Jedlá soda je všestranným pomocníkem v domácnosti. Pomůže vám při pečení, úklidu i léčbě některých neduhů. Jak vysvětluje nutriční specialistka Amy Richter, RD, má antibakteriální účinky, proto ji lze použít například místo ústní vody či deodorantu. Může však nahradit i mnoho léčivých přípravků, a to včetně těch na předpis. Dle některých výzkumů může dokonce pomoci i v nelehkém boji proti rakovině.

Jedlá soda pomáhá proti aftům 

Afty jsou malé vřídky v dutině ústní. Na rozdíl od oparů se tvoří pouze uvnitř úst a nejsou nakažlivé. Mohou však způsobovat bolest a jiné nepříjemné pocity, a to obzvlášť při jídle. Podle několika starších studií může tyto pocity ústní voda s jedlou sodou výrazně zmírnit. Ústní vodu vytvoříte velmi snadno, stačí rozmíchat 1/4 lžičky jedlé sody v šálku teplé vody, můžete přidat i 1/8 lžičky soli. Touto směsí si jednou denně vyplachujte ústa, dokud se afty nezahojí.

Zmírňuje svědění kůže a spáleniny od slunce

Koupel s jedlou sodou přispívá ke zklidnění svědivé pokožky po kousnutí nebo bodnutí hmyzem. Stejně tak pomáhá zklidnit pokožku spálenou od slunce. Pro větší účinnost ji můžete smíchat s kukuřičným škrobem nebo ovesnými vločkami. Koupel z jedlé sody si připravíte tak, že do vlažné vody přidáte 1-2 šálky (220-440 g) jedlé sody. Pokud potřebujete zmírnit svědění například po bodnutí hmyzem, vytvořte z jedlé sody a trošky vody pastu a naneste ji v silné vrstvě na postižené místo.

Může zpomalit progresi chronického onemocnění ledvin

Ledviny jsou životně důležitý orgán, který pomáhá čistit krev a vyrovnává rovnováhu důležitých minerálů, jako je draslík, sodík a vápník. V případě chronického onemocnění ledvin se tato funkce pomalu snižuje. Některé studie naznačují, že užívání doplňků stravy s hydrogenuhličitanem sodným (jedlou sodou) zlepšuje funkci ledvin a pomáhá progresi chronického onemocnění ledvin zpomalit.

iZdroj fotografie: iStock

Jedlá soda může pomoci porazit rakovinu

Jedlá soda je zásaditá, což znamená, že kyselé prostředí, ve kterém se rakovinným buňkám tak daří, neutralizuje. A z toho důvodu pomáhá v boji s rakovinou. Samozřejmě to neznamená, že pokud budete užívat jedlou sodu, rakovinu nedostanete. Z několika výzkumů však vyplývá, že jedlá soda funguje jako jakýsi podpůrný lék při léčbě. Tím, že snižuje pH, zpomaluje progresi metastáz. Je tedy velkým pomocníkem při chemoterapii.

Recept na neutralizační kúru z jedlé sody

Překyselení organismu není živnou půdou jen pro rakovinné buňky. Může způsobit i bolesti hlavy a zad, kožní i trávicí problémy, jako například ekzémy, alergie, záněty či pálení žáhy, poruchy spánku a další neduhy. Následující recept vám může pomoci zmírnit kyselost organismu a těchto problémů vás zbavit. Budete potřebovat:

  • jedlou sodu
  • med (případně javorový sirup)

Smíchejte 4 lžíce medu se 4 lžičkami jedlé sody. Směs povařte 5-10 minut na mírném ohni. Skladujte v chladu, ale ne v lednici. Třikrát denně užívejte půl hodiny před jídlem jednu čajovou lžičku. Jedna dávka by vám měla vydržet na týden, kúru držte tři týdny až měsíc. Po tuto dobu je vhodné vyhýbat se potravinám, které tělo překyselují a obecně dbát na zdravou stravu. Vhodné je vynechat červené maso, sladké potraviny a nápoje a bílou mouku.

K čemu dalšímu používáte jedlou sodu vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články