Znáte Jin Shin Jyutsu? Starověká japonská masáž rukou uleví od řady zdravotních komplikací během pár minut

Problémy se na člověka nabalují jako mokrý sníh, kolikrát pod jejich náporem padá a má tíhu na hrudi z napětí. Úlevu přitom může přinést speciální masáž rukou.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mezi techniky alternativní medicíny patří také akupresura. Ta na rozdíl od akupunktury nepracuje s jehličkami, ale s tlakovými body, které jsou masírovány pomocí ruky, loktů i různých nástrojů. Americký lékař Bimal H Ashar, MD, odbornice Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT a Corliss Chan, CMT jsou toho názoru, že akupresura může být účinná například při zvládání bolestí zad nebo hlavy. Starověká japonská metoda Jin Shin Jyutsu pracuje na podobném principu. Jak funguje?

Akupresura dlaní

Zatímco akupunktura využívá tlakové body po celém těle, japonská Jin Shin Jyutsu si vystačí pouze s dlaněmi. Zdravotní problémy podle ní má na svědomí přemíra napětí, kterého se lze zbavit pomocí masáže dlaní. Každý prst je podle starých japonských učenců spojen s určitým tělesným orgánem a také emocemi. Jestliže tedy vyvinete tlak a budete jemně masírovat prsty a ruce v určitých bodech, přinese vám to okamžitou úlevu.

Pět prstů

Na ruce máme pět prstů. Palec je propojen se žaludkem a slezinou. Jeho masáž pomáhá při trávicích potížích, bolestech hlavy, při depresi. Ukazováček souvisí s ledvinami a močovým měchýřem a ulevuje od bolestí zad a zubů, odstraňuje frustraci a strach. Prostředníček má spojitost se žlučníkem a játry, a zároveň potlačuje hněv, podrážděnost  i nerozhodnost. Prsteníček ovlivňuje tlusté střevo, pomáhá od zármutku a negativity. Malíček působí na srdce a tenké střevo, jeho masáž je výborná na bolest v krku a ke zklidnění nervů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Na dlaních máme celou řadu tlakových bodů.

Tlakové body na špičkách prstů

Kromě celých prstů je ale možné soustředit se jen na jejich špičky, kde jsou také umístěny tlakové body. Ty dokážou ulevit od nepříjemných příznaků nachlazení horních cest dýchacích – tedy horečky a bolesti v krku. Princip je takový, že najednou sevřete špičky všech prstů na dobu asi 20 sekund.

Klouby 4 prstů

Máte-li unavené oči, což se projevuje jejich zčervenáním, zamženým viděním a/nebo slzením, lze si od problému pomoci mačkáním tlakových bodů na prostředních kloubech čtyř prstů (kromě palce). Údajně tato masáž pomáhá i při trávicích potížích, a to zejména u dětí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Akupresura je metoda k odstraňování bolestí a dalších zdravotních potíží.

Pomoc při úzkosti

Přemíra stresu se často projeví v nadměrné úzkosti. I pro tento případ existuje tlakový bod, jehož masáží byste si měli od strachu ulevit. Tento bod se nachází těsně v ohybu zápěstí na vnější straně dlaně. Pokud bychom ho propojili s prsty na ruce, pak tvoří přímku s prsteníčkem. Bod byste měli masírovat 1 minutu, abyste se cítili lépe.

Jaké metody na zvládání problémů s úzkostí používáte vy?

Zdroj: Brightside, Healthline, Marin Health

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články